Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor

Buna ziua, sunt interesat sa aflu mai multe despre dreptul de autor din Romania

Sunt mai multe intrebari dar nu vreau sa le fac publice doresc un avocat specializat in asa ceva. EDITAT
Multumesc

Interventie moderator
Din regulamentul forumului: pct. 2.6. In forum nu se stabilesc relatii profesionale intre cel care intreaba si cel care raspunde, cererile si ofertele de consultanta (fie ele si pro bono) se fac numai prin intermediul mesageriei private.
trope_doi, utilizator
Legea 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe reprezinta cadrul legal prin care este reglementat dreptul de autor in Romania. [ link extern ]
Exista, de asemenea, o serie de reglementari in domeniu si directive europene transpuse in legislatia romana pe care le puteti gasi in linkurile urmatoarer:
[ link extern ]
Pentru identificarea unui consultant/avocat/specialist in domeniul dreptului de autor/proprietate intelectuala (cu care puteti discuta prin mesageria privata), accesati pagina cu consultanti aici:www.avocatnet.ro/content/con...
L.C.