Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reglementari continut etichete
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reglementari continut etichete

Buna seara,
va rog daca se poate sa-mi spuneti care este continutul obligatoriu al etichetelor pentu produse nealimentare.
Am voie sa trec DOAR numele firmei prin care vand acele produse sau e obligatoriu si Producatorul, Importatorul..
Tara de proventiena cred ca trebuie trecuta..
Modul de intretinere este obligatoriu?
Va rog si o lege ce prevede continutul etichetelor produselor nealimentare..
Multumesc.
Pe eticheta trebuie sa se regaseasca obligatoriu, conf. Art. 20 (5) din Ordonanta 21/1992 actualizata:
Toate informatiile privitoare la produsele si serviciile oferite consumatorilor, documentele insotitoare, inclusiv cele referitoare la informatiile privind securitatea produsului si instructiunile de utilizare, precum si contractele, inclusiv cele preformulate, trebuie sa fie scrise in limba romana, indiferent de tara de origine a acestora, fara a exclude prezentarea acestora si in alte limbi.

Cititi o sentinta prin care s-a respins plangerea formulata de o societate impotriva unei sanctiuni aplicate de ANPC:
[ link extern ] /