avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reglementari continut etichete
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reglementari continut etichete

Buna seara,
va rog daca se poate sa-mi spuneti care este continutul obligatoriu al etichetelor pentu produse nealimentare.
Am voie sa trec DOAR numele firmei prin care vand acele produse sau e obligatoriu si Producatorul, Importatorul..
Tara de proventiena cred ca trebuie trecuta..
Modul de intretinere este obligatoriu?
Va rog si o lege ce prevede continutul etichetelor produselor nealimentare..
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 09:17, 16 Decembrie 2012
Pe eticheta trebuie sa se regaseasca obligatoriu, conf. Art. 20 (5) din Ordonanta 21/1992 actualizata:
Toate informatiile privitoare la produsele si serviciile oferite consumatorilor, documentele insotitoare, inclusiv cele referitoare la informatiile privind securitatea produsului si instructiunile de utilizare, precum si contractele, inclusiv cele preformulate, trebuie sa fie scrise in limba romana, indiferent de tara de origine a acestora, fara a exclude prezentarea acestora si in alte limbi.

Cititi o sentinta prin care s-a respins plangerea formulata de o societate impotriva unei sanctiuni aplicate de ANPC:
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Etichetare de atentionare in limba romana la produse de papetarie steluta79 steluta79 Buna ziua, Articolele de papetarie si birotica se supun legii A.N.P.C. prin care trebuiesc etichetate cu atentionari in limba romana la fel ca si jucariile? ... (vezi toată discuția)
Vanzarea ornamentelor de craciun ! majoritar majoritar Care sunt conditiile pt. a putea comercializa ornamente de craciun (instalatii de brad,ornamente luminoase pt. vitrine,globuri,ghirlande....) Este necesar ... (vezi toată discuția)
Etichete gablonturi alinasimona alinasimona Buna ziua , va rog sa ma lamuriti intr-o problema, cit de curind mi-am deschis un magazin , am fost sa iau marfa \"gablonturi \" , si pe eticheta nu scria ... (vezi toată discuția)