Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INREGISTRARE CONTABILA SERVICII REINCARCARE CARTELE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INREGISTRARE CONTABILA SERVICII REINCARCARE CARTELE

Buna, ma puteti ajuta va rog cu urmatoarea problema? Tin contabilitatea la un magazin alimentar gestiune cu amanuntul, care are contract cu o firma de servicii incarcare electronica Orange si VDF. Vanzatoarea emite de la un terminal coduri de reincarcare de anumite valori clientilor, care vin facturate ulterior fara a contine comision. In contabilitate inregistrez factura ca receptie de marfa la care pun adaos si ma scad cu chitanta emisa de furnizor. Dar cred ca gresesc pentru ca apar diferente intre stocul scriptic si faptic. Ar trebui tratat ca si serviciu si nu ca marfa?
Normal se î nregistrează ca o intrare de mârfuri Pentru aceste servicii de reîncărcare se primeşte o factură de la furnizor care conţine desfăşurarea pe cartele .La factură se anexează nir - ul care cuprinde adaosul comercial şi tva neexigibil. Nu înţeleg şa ce comision vă referiţi deoarece nu se vând la acelaşi preţ cu care l-aţi cumpărat.Totul se tratează ca o marfă. Eu lucrez cu asemenea facturi-
Multumesc pentru raspuns. Asa inregistrez si eu, dar pe factura scrie de o vreme servicii reincarcare orange sau vodafone.