Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reintoarcere din cic!!urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reintoarcere din cic!!urgent

Buna ziua,
In data de 20 .12 a fost prima zi de lucru dupa reintoarcerea din cic,(in cic am intrat la data de 19.12.2010).Cererea de reintoarcere am formulat-o in data de 11.12 , iar ei m-au acceptat in celeasi conditii de dinaintea concediului pe acels post cu aceleasi indatoriri si pe acelsi salariu trecut in cartea de munca.
Numai ca realitatea m-a frapat, m-au pus sa stau intro camera in care nu exista caldura si nici un calculator spunandu-mi ca nu am nimic de facut, pe cate vreme vechile colege abia fac fata cu volumul de lucru.
Lucrez la un broker de asigurare si nu zic ca lucrurile merg foarte bine, dar felul cum s-au comportat si cum se comporta in continuare ma determina sa le fac reclamatie la itm.
Toti colegi vechi ma privesc ca pe o intrusa care am intrat in cic in loc sa stau la firma.
Ce ar trebui sa fac in cazul asta?Am incercat sa discut cu sefa spunand-i sa-mi dea ceva de lucru si zice ca nu are ce sa-mi dea.
Cum sa procedez?
Incercati sa rezolvati problema printr-o discutie cu angajatorul si daca nu se rezolva faceti o sesizare la ITM (inclusiv in legatura cu conditiile de munca din camera respectiva).
Multumesc pentru raspuns, am incercat sa discut si mi-a spus ca daca nu-mi convine sa-mi dau demisia.
Nu am cu cine vorbi, ei vor ca eu sa plec de bunavoie.
Vreau sa-mi depun preavizul deoarece este prea mare stresul si vreau sa stiu daca imi pot lua si concediu medical pentru fetita , este cam racita si vreau sa stau acasa cu ea.Se poate amandoua?

Multumesc,
Se poate sa va dati demisia si sa intrati in concediu medical dar atentie la prevederile art. 81 alin. 6 Codul muncii:

In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator .

Deci preavizul va trebui reluat dupa terminarea duratei concediului medical.