Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... prescriere amenzi de circulatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

prescriere amenzi de circulatie

as vrea sa stiu cand se prescrie o amenda de circulatie si o amenda administrativa
se prescriu in doi ani.
Amenzile de circulatie in 5 ani conf.codului de procedura fiscala.
ART. 131
Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.
Amenzile administrative intr-un an conform codului penal.
ART. 126
....................................
(2) Termenul de prescripţie a executării sancţiunilor cu caracter administrativ prevăzute în art. 18^1 şi în art. 91 este de un an.
.........................................
Termenul de prescriere a amenzilor de circulatie este de 5 ani de la data de 1 ianuarie urmator anului in care s-a aplicat sanctiunea
In situatia in care amenda nu este achitata in termen ,SPR declina competenta de recuperare suma in favoarea DGFP,care introduce intreg dosarul in evidenta debite in urmarire
Ce inseamna "executare silita"? Proces, judecata?
Executarea silita reprezinta institutia prin care autoritatea in drept dispune recuperarea debitului in sarcina debitorului
In baza titlului executoriu,executorul judecatoresc desfasoara etapele procedurii de executare silita asupra bunurilor in evidenta debitorului,bunuri mobile/imobile/conturi /drepturi salariale - prezente si viitoare-pana la concurenta debitului de recuperat,insemnand inclusiv cheltuieli de executare