Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... izolatie termica (anveloparea)
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

izolatie termica (anveloparea)

mama si mai multi vecini de pe scara au incheiat un contract de prestari servicii pentru anveloparea termica, in data de 3 august, a platit 3/4 din lucrare, dar a executat doar 20 %, a plecat, iar de atunci nu a mai venit sa executa si restul lucrarii
am facut 2 reclamatii(eu le-am facut in numele lui mama), una la politie, in care am spus, ca am fost inselat, a facut un abuz de incredere, un furt calificat si premeditat, raspunsul politiei a fost sa ma adresez justitiei, nu este de competenta lor, am fost mirat, doarece abuzul de incredere, inseleciune, furt calificat si premeditat sunt infractiuni, nu ?
a doua reclamatie, am facut-o la protectia consumatorilor, am primit raspuns dupa aproape 3 luni, ciudat, trebuia sa primesc in maximum 30 de zile conform legii, dar am primit la insistentele mele, ii banuiesc ca sunt mana in mana cu patronul respectiv, care a contractat lucrarea, in raspunsul respectiv scrie, ca reclamatia mea este intemeiata, faptul contravine prevederilor art. 21 din OG. 21/92 republicata 2(aici vreau sa mentionez ca la durata contractutului, termenul de executie final, nu este specificat la nimeni, nici la vecini), i-a dat un termen de 10 zile prestatotorului de serviciu sa mentioneze termenul de finalizare a contractutului, maine 23.12.2012, se face cele 10 zile, intamplator l-am intalnit in aceasta saptamana, i-am spus ce faci ? nu vii la mine ?, asa cum a mentionat protectia consumatorilor, el a spus ca nu a primit nici o hartie de la protectia consumatorilor, ca vine la mine pana in 23 , sa ne intelegem, i-am spus, la mine vii cu banii inapoi pe restul lucrararii pe care nu l-ai executat, ciuciu, nu a venit
intrebarile mele sunt:
cum pot recupera banii
este pericol daca il dau in judecata pe persoana juridica, sa nu am ce executa silit, capitalul social fiind 1000 de lei,, investiti in pensule, galeti, spaclu, etc, in ustensile de lucru, deci din punct de vedere juridic nu am cum sa recuperez banii,sau sa inchide firma intre timp, sau sa fie suspendata din activitate, as dori sa-l dau in judecata pe persoana fizica, pentru infractiunile mentionate mai sus, inseleciune, abuz de incredere, furt calificat si premeditat, poate mai exista cateva, imi spuneti, voi, aici iara este pericol, sa nu am cum sa recuperezi banii, nu am cum sa-l execut silit, poate are numai hainele pe numele lui, in rest nimica
doresc sa fac o plangere penala pe numele patronului, sau poate imi dati sfaturi cum sa fac, cum sa procedez, care sunt pasii urmatori, unde sa merg, la cine sa apelezi
astept sfaturi si raspunsuri cat mai repede posibil
Nu prea aveti ce face. Actionati firma in instanta si sperati si va returneze banii, altfel o sa luptati mult si bine și tot cu banii pierduti ramaneti.

Trebuia sa apelati la o firma mare, nu la firme cu 2-3 angajati si capital social de 1000 de lei
1-Sesizati oficial comisariatul garzii financiare
2-In baza documentelor care atesta conventia privind executia de lucrari formulati plangere la parchetul responsabil,plangere in care va constituiti parte civila cu suma pe care ati achitat-o
la care parchet sa fac plangere ?, la judecatoria sibiu sau la tribunalul sibiu ?, plangerea penala este aceleasi lucru cu darea in judecata sau actionarea in instanta ?
Plangerea se adreseaza la parchetul domiciliului petentului,in cazul dvs mama dvs
In eventualitatea in care probele dvs sunt temeinice si indubitabile,procurorul de caz va analiza competent actiunea ,va corobora probele si declaratiile partilor implicate,urmand ca in final sa dispuna concluzii ,fie rezolutie de NUP fie rechizitoriu cu incadrarea faptelor si individualizarea faptuitorilor cu declinarea in favoarea instantei de judecata pentru competenta solutionare
am depus plangerea penala la parchet in luna ianuarie, dureaza cam mult !, as avea intrebari suplimentare, cam cat dureaza ?, daca ma costa ceva cheltuieli pentru plangerea penala, ptr cercetarea cazului si trimiterea in judecata, plangerea am depus-o eu personal fara nici un fel de avocat