Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara

Buna seara. Am avut un incident rutier a 3-a zi de Craciun. Oprisem la un non-stop sa cumpar ceva si la manevra de mers inapoi am atins o masina fara sa bag de seama. Mi-am continuat drumul spre casa, am oprit masina in fata portii si am inceput sa consum bauturi alcoolice in masina impreuna cu un prieten. La cc 30 min au venit 4 masini de Politie care ne-a condus la sectie . Acolo am dat asigurarea iar politistii mi-au retinut permisu si mi-au facut dosar ca aveam alcoolemie de 0,50..... Care ar fi consecintele in acest caz ???
Depinde, vi s-au recoltat şi probe biologice? Adiă aţi fost la spital pentru probe?
În orice caz, dacă valoarea alcoolemiei rezultată din examinarea probelor biologie va fi de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge , fapta constituie infracţiune , iar pedeapsa prevăzută de lege este închisoarea de la 1 la 5 ani.
Dacă aţi consumat alcoolul în faţa casei,aşa cum afirmaţi, şi nu aţi consumat şi înainte şi apoi aţi condus , nu ar trebui să fiţi tras la răspundere, dar nu ştiu cum îi veţi convinge pe anchetatori , mai ales că se face un anumit calcul, în funcţie de care se estimează cam când s-a consumat alcoolul , în funcţie de valoarea alcoolemiei la momentul la care suflaţi în etilotest sau vi se ia sânge.
Pentru aşa ceva permisul se anulează, dacă veţi fi găsit vinovat .
am fost si la sange... inca nu stiu rezultatu.. dar daca ei nu m-au prins in trafic ? eu eram parcat de mai bine de jumatate de ora.. aveau voie sa ma testeze ?? as putea sa-i dau in judecata ptr asa ceva ?
SoituCostel2013, utilizator
Aşa este , dacă nu eraţi în trafic sub influenţa alcoolului n-ar trebui să fiţi tras la răspundere, doar că este vorba despre acel calcul retroactiv, pe care nu ma pricep prea bine să vi-l explic şi mai bine îi las pe colegi .Astfel, se poate dovedi dacă dvs. consumaserăţi deja ori nu alcool ...
Este perfect legal faptul ca politisti v-au luat alcoolemia avandu-se in vedere ca masina dvs a fost implicata intr-un eveniment auto,iar recoltarea probelor biologice se face obligatoriu cand aveti peste 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat.
ART. 186 HG1391/2006
În cazul accidentelor de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, conducătorii vehiculelor sunt obligaţi să se supună testării aerului expirat în vederea stabilirii alcoolemiei ori a consumului de produse sau substanţe stupefiante ori al medicamentelor cu efecte similare acestora. Dacă rezultatul testării arată o concentraţie mai mare de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat sau indică prezenţa în organism a substanţelor ori produselor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare, conducătorii de vehicule sunt obligaţi să se supună recoltării probelor biologice.
In urma acestei fapte mi s-a retinut permisu si mi-au dat dovada fara drept . As putea sa fac ceva ptr o dovada cu drept ? Unde trebuie sa ma duc ptr a primi o alta dovada dar cu drept sa circul ?
SoituCostel2013, utilizator