Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 050
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 050

am cesionat partile soc a unei firme catre o pers juridica in urma acestui proces schimbindu se administratorul firmei si sediul firmei.de la circa fiscala de care apartinea initial firma am primit o instiintare privind completarea decl 050.cine trebuie sa o completeze (noua pers jur ?)si mai ales ce repercusiuni vor fi pt firma care a cedat partile soc daca noul adm nu completeaza acest document.
Instructiuni de completare a formularului “Cerere de inregistrare a domiciliului fiscal al contribuabilului (050)
Cererea de inregistrare a domiciliului fiscal se completeaza si se depune in cazul in care domiciliul fiscal este diferit de domiciliul sau sediul social, sau in cazul in care contribuabilul isi schimba domiciliul fiscal declarat anterior.
Cererea se depune la organul fiscal in a carui raza teritoriala se afla noul domiciliu fiscal, personal sau prin imputernicit/reprezentant fiscal si va fi insotita de documente care sa faca dovada detinerii sau ocuparii legale a spatiului pentru noul domiciliu fiscal.
Tocmai pentru ca s-a facut cesiunea si s-a schimbat domiciliul fiscal s-a si trimis aceasta notificare, este problema noului administrator.