Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto

In luna decembrie, inainte de a plati taxa auto, am actionat in judecata DGFP si Directia de Imatriculari auto pentru a-mi putea inmatricula autoturismul recent achizitionat. Termenul pentru proces a fost fixat foarte tarziu (in toamna anului 2013) si, avand nevoie de autoturism a trebuit sa platesc taxa si sa-l inmatriculez. Cum pot proceda in continuare? Daca prin instanta voi primi o hotarare definitiva si irevocabila din care sa rezulte ca nu trebuia sa achit acea taxa,imi voi putea recupera banii doar prezentandu-ma la Finante cu acel document, sau va fi nevoie sa actionez din nou DGFP in judecata #-o ?

Va multumesc!
Daca instanta de judecata pronunta solutie favorabila dvs,o investiti cu formula executorie si fie o prezentati la DGFP fie contactati executor judecatoresc
ynocentta a scris:

Daca instanta de judecata pronunta solutie favorabila dvs,o investiti cu formula executorie si fie o prezentati la DGFP fie contactati executor judecatoresc

Imi puteti spune si ce presupune investirea cu formula executorie?
La primul termen de judecata (din toamna lui 2013) aveti dreptul legal sa va modificati actiunea si sa solicitati direct restituirea taxei auto achitata cu chitanta nr.. pe care o depuneti in copie la dosar. Instanta se va pronunta in dosarul dvs si apoi daca solutia va este favorabila va prezentati la DGFP cu sentinta legalizata si investita cu formula executorie. Investirea cu formual executorie presupune o cerere tip adresata instantei care se pronunta in dosar si care va aplica o stampila pe sentinta dvs.
Intai insa obtineti sentinta favorabila.
LARATORY a scris:

La primul termen de judecata (din toamna lui 2013) aveti dreptul legal sa va modificati actiunea si sa solicitati direct restituirea taxei auto achitata cu chitanta nr.. pe care o depuneti in copie la dosar. Instanta se va pronunta in dosarul dvs si apoi daca solutia va este favorabila va prezentati la DGFP cu sentinta legalizata si investita cu formula executorie. Investirea cu formual executorie presupune o cerere tip adresata instantei care se pronunta in dosar si care va aplica o stampila pe sentinta dvs.
Intai insa obtineti sentinta favorabila.

Imi puteti spune cum trebuie formulata cererea de solicitare directa a taxei auto (respectiv de modificare a actiunii depusa initial)?
Nu cred ca este atat de simplu doar sa iti modifici cererea. trebuie introdusa in judecata in calitate de parat si AFP de la domiciliu si AFM iar Institutia prefectului nu va mai avea calitate procesuala pasiva. In aceste conditii se poate invoca si lipsa procedurii prealabile cu AFP cu consecinte nu tocmai favorabile. Consider ca ar trebui inceput un nou proces, cu obiectul restituire taxa auto, cu efectuarea in prealabil a procedurii prealabile cu AFP.