Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme intabulare

In urma masuratorilor si a intabularii unei gradini intrav. ramase de la mama mea ( sunt singura urmasa a ei ) am descoperit ca sunt 14 ari iar pe titlul de proprietate erau trecuti doar 10 ari !Oricum ii detinea familia mea de cand ma stiu, dar am aflat acum ca restul de 4 ari apar pe foaia de proprietate/extrasul cf al bunicului mamei mele.De fapt, de acolo in 1990 comisa de fond funciar a luat doar 10 ari si a "lipit" pe titlul de proprietate al mamei,iar ea nestiind a crezut ca atatia sunt.
Intrebarea este : ca singura urmasa a mamei si mai departe , a bunicului ei ( care apare pe foaie ca proprietar pe la 1930...) , e de ajuns sa fac PENTRU CELE 4 ARI NECUPRINSE IN TITLUL DE PROPRIETATE -succesiunea dupa acel bunic sau trebuie sa merg in instanta si sa cer sa intabulez terenul ( fiindca il detin faptic dintotdeauna ) ?
mia26maria, utilizator
Nu are nimeni o idee in acest sens ?