avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale INREGISTRARE PUNCT DE LUCRU LA REGISTRUL COMERTULUI
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

INREGISTRARE PUNCT DE LUCRU LA REGISTRUL COMERTULUI

Buna Ziua,

Pentru inchirierea unui spatiu comercial de catre o societate comerciala cu domeniul de activitate Cod CAEN 6820 Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate in vederea subanchirierii acelui spatiu este necesar deschiderea punctului de lucru la Registru Comertului daca nu desfasoara activitate. Societatea comerciala cu domeniu de activitate Cod CAEN 6820 Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate inchiriaza de la persoane fizice sau juridice imobile pentru subanchiriere persoanelor juridice in vederea desfasurarii activitatiilor comerciale. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: marianliviuh , utilizator 07:26, 4 Martie 2024
Sediul social este suficient .
Daca se deschide punct de lucru nou acesta se declara la RE. COM.
Multumesc, dar sediul social este inregistrat la alta adresa.
Pentru un alt imobil este suficient incheierea unui contract de chirie cu propietarul si mai departe un alt contract de subanchiriere cu persoana juridica ce va desfasura activitatea comerciala fara a mai fi necesar deschide un punct de lucru?
Da exact așa cum spuneți. Nu se deschide un nou punct de lucru pt fiecare spațiu închiriat-subînchiriat.

REBIGA LILIAN a scris:

Multumesc, dar sediul social este inregistrat la alta adresa.
Pentru un alt imobil este suficient incheierea unui contract de chirie cu propietarul si mai departe un alt contract de subanchiriere cu persoana juridica ce va desfasura activitatea comerciala fara a mai fi necesar deschide un punct de lucru?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punct de lucru - venituri din chirii marianasandu2000 marianasandu2000 daca o societate comerciala are spre folosinta un apartament si vrea sa-l inchirieze unei alte societati comerciale este obligata sa declare punct de lucru ... (vezi toată discuția)
Contract inchiriere spatiu comercial Cristina Gabriela 1980 Cristina Gabriela 1980 Am un spatiu comercial care este in prop mea si a sotului.Am avut un magazin in acest spatiu noi luand spatiu in comodat pe firma.Am inchis magazinul si acum ... (vezi toată discuția)
Obligativitatea deschiderii unui punct de lucru sau sediu secundar Gabriela1951 Gabriela1951 Buna ziua Intrebarea mea este urmatoarea: Am un SRL care are ca obiect de activitate printre altele, cod CAEN 6820, inchiriere imobile.Ca urmare, am inchiriat ... (vezi toată discuția)