Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale INREGISTRARE PUNCT DE LUCRU LA REGISTRUL COMERTULUI
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

INREGISTRARE PUNCT DE LUCRU LA REGISTRUL COMERTULUI

Buna Ziua,

Pentru inchirierea unui spatiu comercial de catre o societate comerciala cu domeniul de activitate Cod CAEN 6820 Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate in vederea subanchirierii acelui spatiu este necesar deschiderea punctului de lucru la Registru Comertului daca nu desfasoara activitate. Societatea comerciala cu domeniu de activitate Cod CAEN 6820 Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate inchiriaza de la persoane fizice sau juridice imobile pentru subanchiriere persoanelor juridice in vederea desfasurarii activitatiilor comerciale. Multumesc.
Sediul social este suficient .
Daca se deschide punct de lucru nou acesta se declara la RE. COM.
Multumesc, dar sediul social este inregistrat la alta adresa.
Pentru un alt imobil este suficient incheierea unui contract de chirie cu propietarul si mai departe un alt contract de subanchiriere cu persoana juridica ce va desfasura activitatea comerciala fara a mai fi necesar deschide un punct de lucru?
Da exact așa cum spuneți. Nu se deschide un nou punct de lucru pt fiecare spațiu închiriat-subînchiriat.

REBIGA LILIAN a scris:

Multumesc, dar sediul social este inregistrat la alta adresa.
Pentru un alt imobil este suficient incheierea unui contract de chirie cu propietarul si mai departe un alt contract de subanchiriere cu persoana juridica ce va desfasura activitatea comerciala fara a mai fi necesar deschide un punct de lucru?