Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Administrare imobil- remuneratie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Administrare imobil- remuneratie?

Am imputernicit cu o procura (2009) pentru administrarea unui imobil .In procura se stipuleaza ca este cu titlu gratuit.
Acum, dupa intrarea in vigoare a Noului Cod Civil ,imputernicitul administrator poate solicita sa fie retribuit ??
Buna ziua,
nu exista niciun motiv pentru care, in baza contractului initial, mandatarul sa solicite o remuneratie. In primul rand, se aplica regula "tempus regit actum" adica se aplica legea in vigoare la momentul incheierii contractului. Apoi, noul cod civil prevede in art. 2010 ca mandatul poate fi cu titlu gratuit sau oneros. Prin urmare, nu se pune problema solicitarii unei remuneratii.

Avocat Costi Boncu