avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... discutii juridice pensionare si probleme juridice ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

discutii juridice pensionare si probleme juridice legate de pensionare

buna seara va rog sa-mi dati un raspuns. sunt nascut in noiem 1953 am vechime 36 ani din care grupa 18 ani si 9 luni am studii superioare. daca ies la pensie anticipat la implinirea varstei de 60 ani,mai beneficiez de reducerea varstei standard de pensionare respectiv anii lucrati in grupa a II ?

Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:34, 4 Februarie 2013
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 6 luni(3 luni la 1 an).
36+4 ani si 6 luni=40 de ani si 6 luni.
O reducere cu 4 ani a varstei standard(65).
Pentru pensie anticipata partiala la 60 de ani,trebuie sa scadeti din 40 de ani si 6 luni,stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,armata).
Daca raman 35 de ani(fara stagiu asimilat)penalizarea va fi de 9 %.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Ianuarie 2013
Carp Mircea, utilizator
Multumesc mult ptr raspuns d-ul Carp M. nu m-am documentat pana acum dar momentan apelez la serv. dvs.
- anii de grupa sunt 100%
- ani vechime sunt 36 si ceva luni fara armata si fara facultate
- dar se poate iesi la pensie anticipat (la 60 ani) dupa care normal la (60 - 5 ) = 61 ani......acea penalizare de 9 % disparand la recalculare ( adica la 61 ani ) ?
cu scuzele de rigoare.....poate e o intrebare aiurea asta , cu alta ocazie o sa-mi fac lectiilele cum trebuie.

Cu mult respect

O rectificare.... in loc de (60 - 5 ) = 61 CORECT ESTE (65 - 4 ) = 61 ani
Penalizarea ramane pe 12 luni(1 an).
La 61 de ani va trece la limita de varsta.
Se ridica penalizarea si va intra in calcul si stagiul asimilat.
Buna ziua,
Daca vreti sa-mi raspundeti : Valoarea pensiei este influientata de statutul pe care il ai la iesirea la pensie (in activitate sau fara activitate) ?


Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? Gabryela4me Gabryela4me Am 37,6 de ani vechime si 20 de ani in grupa a doua. Am auzit de o noua lege care mi-ar permite sa ies mai devreme la pensie (total cu grupa sa ajunga la 43 de ... (vezi toată discuția)
Pensionare - reducere limita varsta grupa i alexandra_21 alexandra_21 Buna ziua, Intrebarea este pentru tatal meu, nascut in noiembrie 1958, a lucrat in perioada 27.12.1979-30.03.1998 ca otelar, gr. I in procent de 100% si inca ... (vezi toată discuția)
Despre data de pensionare nick100 nick100 Un barbat nascut in aprilie 1957, cu vechime in munca de 37 de ani din care 19 ani si 4 luni lucrate in grupa a II-a; armata 1 an si 4 luni;... cand se poate ... (vezi toată discuția)