avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Am 37,6 de ani vechime si 20 de ani in grupa a doua. Am auzit de o noua lege care mi-ar permite sa ies mai devreme la pensie (total cu grupa sa ajunga la 43 de ani) stiti ceva de aceasta noua lege? Toata stima!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:06, 19 Martie 2014
Precizati:
Femeie,sau barbat,luna si anul nasterii,stagiul efectiv de cotizare din care in grupa II-a de munca si eventual procentul.
Sunt barbat, nascut pe 24.11.1957, stagiu de cotizare in grupa a 2 a de 20 de ani iar procentul este de 80%. Va multumesc!
20 de ani in procent de 100% = 16 in procent de 100%
Asta inseamna:
O perioda suplimentara la vechimea in munca de 4 ani(3 luni/an).
36 de ani si 6 luni + 4 ani = 40 de ani si 6 luni de stagiu
O reducere cu 3 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
65-3 ani si 6 luni = 61 de ani si 6 luni-limita de varsta.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 13,5%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre varsta si data pensionararii nick100 nick100 Un barbat nascut in aprilie 1957, cu vechime in munca de 38 de ani din care 20 ani si 4 luni lucrate in grupa a II-a; armata 1 an si 4 luni;... cand se poate ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare 57costel 57costel care este varsta de pensionare pentru barbat nascut 1957, luna mai? Vechimea in munca este 17 ani si 10 luni grupa II de munca, ... (vezi toată discuția)
Pensie paulibrion paulibrion Sunt nascut in 1955 in 29 septembrie.Am 35 ani vechime,in campul muncii.din care:in grupa 1 am 3 ani cu procent de 30 la suta si 2 ani cu procent de 50 la ... (vezi toată discuția)