Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Am 37,6 de ani vechime si 20 de ani in grupa a doua. Am auzit de o noua lege care mi-ar permite sa ies mai devreme la pensie (total cu grupa sa ajunga la 43 de ani) stiti ceva de aceasta noua lege? Toata stima!
Precizati:
Femeie,sau barbat,luna si anul nasterii,stagiul efectiv de cotizare din care in grupa II-a de munca si eventual procentul.
Sunt barbat, nascut pe 24.11.1957, stagiu de cotizare in grupa a 2 a de 20 de ani iar procentul este de 80%. Va multumesc!
20 de ani in procent de 100% = 16 in procent de 100%
Asta inseamna:
O perioda suplimentara la vechimea in munca de 4 ani(3 luni/an).
36 de ani si 6 luni + 4 ani = 40 de ani si 6 luni de stagiu
O reducere cu 3 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
65-3 ani si 6 luni = 61 de ani si 6 luni-limita de varsta.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 13,5%.