Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre data de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre data de pensionare

Un barbat nascut in aprilie 1957, cu vechime in munca de 37 de ani din care 19 ani si 4 luni lucrate in grupa a II-a; armata 1 an si 4 luni;... cand se poate pensiona, anticipat sau anticipat partial?
Pentru ambele,conditia de varsta ete de 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 9 luni(3 luni la 1 an).
37+4 ani si 9 luni = 41 ani si 9 luni - 1 an si 4 luni(armata) = 40 de ani si 5 luni,stagiul total de cotizare.
-O reducere cu 4 ani a varstei standard(65)de pensionare.
Penalizarea poate fi de 9%,daca nu indepliniti satgiul de 43 de ani,si va pensionati la 60 de ani.
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1957 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani9 (65 - 4 = 61 ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 10 luni (37/0 + 4/10 = 41 de ani si 10 luni).

3. Poate solicita:
- pensie pentru limiita de varsta, la 61 de ani, in aprilie 2018;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in aprilie 2017.

4. Pentru a benficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in aprilie 2017, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 43 de ani (mai are nevoie de 1 an si 2 luni).