Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Contestare expertiza tehnica auto
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Contestare expertiza tehnica auto

Acum un an si jumatate am fost victima unui accident: un tractor neinmatriculat , neinregistrat si nesemnalizat a iesit de pe camp, iar eu l-am lovit. Acesta iesise de pe camp cu 100 m inaintea impactului. La expertiza tehnica auto, expertul a luat in considerare viteza maxima constructiva a unui tractor U650 (27.32 km/h), fara a tine seama de remorca de 2240 kg pe care acesta o tracta! Nu ar trebui sa scada viteza acestuia? De asemenea a considerat ca toata aceasta distanta de 100 m tractorul a parcurs-o cu viteza de 27.32 km/h! Nu trebuia introdusa in calcule o viteza medie? A plecat de pe loc V=0 si a ajuns la viteza de 27.32 km/h!
Sfatul meu este sa consultati un expert in aceasta problema.
Ei au tot felul de formule de calcul si sunt cei mai in masura ca sa va lamureasca.
In plus, expertul parte va poate ajuta si la redactarea obiectivelor pe care doriti sa le solicitati si sa arate care sunt greselile din expertiza.
oricum ... inteleg ca sunteti in instantza, contestati expertiza , insa urmatoarea o faceti la un expert autorizat si agreat de instantza superioara, deasemenea suportati costul contraexpertizei...
Apelati la serviciile unui expert judiciar auto pentru formularea si depunerea obiectiunilor. Din cele prezentate de dvs. nu se poate formula o opinie pertinenta, informatiile prezentate de dvs sunt insuficiente.
Din ce ati esxpus se intelege ca ati lovit un tractor care tracta o remorca si circula pe drumul public. In aceasta situatie nu vad ce legatura exista intre viteza tractorului si producerea accidentului. Desigur punerea in circulatie pe drumul public a unui autovehicul neinmatriculat constituie infractiune dar asta e alta problema.
NELUL a scris:

Acum un an si jumatate am fost victima unui accident: un tractor neinmatriculat , neinregistrat si nesemnalizat a iesit de pe camp, iar eu l-am lovit. Acesta iesise de pe camp cu 100 m inaintea impactului. La expertiza tehnica auto, expertul a luat in considerare viteza maxima constructiva a unui tractor U650 (27.32 km/h), fara a tine seama de remorca de 2240 kg pe care acesta o tracta! Nu ar trebui sa scada viteza acestuia? De asemenea a considerat ca toata aceasta distanta de 100 m tractorul a parcurs-o cu viteza de 27.32 km/h! Nu trebuia introdusa in calcule o viteza medie? A plecat de pe loc V=0 si a ajuns la viteza de 27.32 km/h!

Din cele prezentate viteza tractorului este gresit stabilita. Dar viteza autoturismului nu trebuia stabilita? Corect trebuia stabilita si aceasta. In caz contrar nu se poate stabili dinamica producerii accidentului si posibilitatile de evitare a acestuia. Formulati obiectiuni cu ajutorul unui expert judiciar si solicitati efectuarea unei noi expertize.