Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitul pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitul pe profit

Buna ziua!
A aparut vreo modificare in ceea ce priveste declararea impozitului pe profit pentru ultimul trimestru din anul fiscal, valabila de la 01.ian 2013?
Cu multumiri,
Formularul 101 „Declaraţie privind impozitul pe profit”, cod 14.13.01.04, se completează
şi se depune anual de către plătitorii de impozit pe profit la organul fiscal competent pentru
administrarea creanţelor fiscale datorate de către contribuabili.
Termenul de depunere al Declaraţiei privind impozitul pe profit este 25 martie
inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul, respectiv 25 martie
2013.

Atenţie! Contribuabilii care efectuează declararea şi plata impozitului pe profit trimestrial
nu vor mai completa şi depune formularul 100 „Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetulde stat” pentru trimestrul IV până la data de 25 ianuarie 2013
, definitivarea şi plata impozilui pe profit anual efectuându-se prin formularul 101 „Declaraţie privind impozitul pe profit”.
Fac excepţie organizaţiile nonprofit şi contribuabilii care obţin venituri majoritare
din cultura cerealelor şi a plantelor tehnice, pomicultură şi viticultură
care au obligaţia de
a depune declaraţia anuală de impozit pe profit până la data de 25 februarie inclusiv a
anului următor, respectiv 25 februarie 2013.
Persoanele juridice care, în cursul anului fiscal, se dizolvă cu lichidare, au obligaţia să
depună declaraţia anuală de impozit pe profit şi să plătească impozitul până la data depunerii situaţiilor financiare la organul fiscal competent.
Persoanele juridice care, în cursul anului fiscal, se dizolvă fără lichidare au obligaţia să
depună declaraţia anuală de impozit pe profit şi să plătească impozitul până la închiderea
perioadei impozabile.

Se pare ca nu.