Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit ATENTIE! Declaratia 101 - termen 26 martie 2012, ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

ATENTIE! Declaratia 101 - termen 26 martie 2012, inclusiv. Descarca noile formulare ale declaratiilor 100 si 101.

OG 2/2012, pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală
Art. II. - Declaraţia anuală de impozit pe profit pentru anul 2011 se depune de toţi contribuabilii, la organul fiscal competent, până la data de 25 martie 2012, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (5) lit. a) şi b) din Codul fiscal care depun declaraţia anuală de impozit pe profit pentru anul 2011 până la data de 25 februarie 2012.
Multumim @Ioana Constantin.:)

Urmare a modificarilor aduse de Ordonanţa Guvernului nr. 30/31.08.2011 – text integral – pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, precum şi pentru reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, termenul de depunere a D 101 s-a modificat fata de ceilalti ani.
Astfel, incepând cu anul fiscal 2012, termenul de depunere al declaraţiei anuale de impozit pe profit (D 101) nu mai este 25 aprilie 2012, ci este 25 martie 2012, inclusiv.

EXCEPTII

Următorii contribuabili au obligaţia de a declara şi plăti impozitul pe profit, astfel:

- organizaţiile nonprofit au obligaţia de a declara şi plăti impozitul pe profit, anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul, RESPECTIV 25.02.2012 – conform Cod Fiscal art. 34 alin. (5) lit. a).
- contribuabilii care obţin venituri majoritare din cultura cerealelor şi a plantelor tehnice, pomicultură şi viticultură au obligaţia de a declara şi plăti impozitul pe profit anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul, RESPECTIV 25.02.2012 – conform Cod Fiscal art. 34 alin. (5) lit. b).
- Persoanele juridice care, în cursul anului fiscal, se dizolvă cu lichidare, potrivit legii, au obligația să depună declarația anuală de impozit pe profit și să plătească impozitul până la data depunerii situațiilor financiare la organul fiscal competent din subordinea Agenției Naționale de Administrare Fiscală – conform Cod Fiscal art. 34 alin. (14).
- Persoanele juridice care, în cursul anului fiscal, se dizolvă fără lichidare au obligaţia să depună declaraţia anuală de impozit pe profit şi să plătească impozitul până la închiderea perioadei impozabile – conform Cod Fiscal art. 34 alin. (15).

[ link extern ]

Noul formular al declaratiei 100 il puteti descarca de aici:

[ link extern ]

Voi reveni si cu formularul declaratiei 101.:)

Am revenit cu formularul 101 aferent declararii impozitului pe profit pe anul 2011, pe care il putei descarca de aici:

[ link extern ]

Instructiuni de completare a formularului 101:

[ link extern ]
Saru' mana!:)
explicatii oficiale:

IN ATENTIA PLATITORILOR DE IMPOZIT PE PROFIT

- referitor la depunerea formularului 101 “ Declaratie privind impozitul pe profit ” pentru anul 2011

[ link extern ]

ContSters233047, utilizator
Declaratia 101 privind impozitul pe profit, conform OP ANAF nr. 70/24.01.2012 - pentru declararea obligatiilor anuale aferente anului fiscal 2011 - actualizata in data de 06.02.2012.

Versiunea 7.

[ link extern ]