Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... terminare concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

terminare concediu de crestere a copilului

Trebuie facuta vreo cerere de reincadrare in munca la sfarsitul concediului de crestere a copilului?
Mai multe persoane din cadrul aceluiasi job au facut cereri de reincadrare in munca pentru acelasi post.

Multumesc
1. - Pe perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

2. - Deci nu este vorba de reamgajare ci de reluare a activitatii in baza CIM existent intre dvs. si angajator.
- Inainte de terminarea CCC faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

3. Fiecare persoana care a fost in CCC face cerere de reluare a activitatii pe postul sau, inscris in CIM.

multumesc!