Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Cum se stabileºte valoarea de circulaþie a unui ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Cum se stabileºte valoarea de circulaþie a unui imobil?

Am solicitat expertiza tehnica in constructii pentru evaluarea unui garaj la o data de acum 6 ani, data la care garajul a fost distrus de primarie, desi era autorizat;
Am solicitat contrvaloarea pe baza valorii de circulatie la data distrugerii, actualizata cu rata inflatiei.
Cum se stabileste valoarea de circulatie?
Expertul desemnat sustine ca va cauta anunturi in ziar cu oferte de vanzare din acea perioada. Eu am depus toata documentatia de constructie, devize, facturi, chitante,etc. de unde reiese calitatea acelei constructii si costul ei.. Nu se tine cont de aceste date in expertiza?
As dori sa mai stiu cine actualizeaza valoarea de acum 6 ani cu rata inflatiei?
Expertul sau executorul ?
Accesand site-ul primariei din localitatea unde se doreste evaluarea garajului in vederea stabilirii pretului constructiei si cautati materiale intocmite si aprobate de catre Consiliul local, referitoare la coeficienti de actualizare locuinte si ctii. speciale.
Aceste date pot fi utilizate de catre expert pentru calcularea pretului constructiei, la pret actualizat pentru anul in care se doreste.
Datele pot fi confruntate si cu preturile din devize, facturi, chitante, etc.
Buna seara.
Este mai dificil dar nu imposibil.Trebuie avut in vedere chitantele si facturile din acea perioada. eventual devizul general al lucrarii care de obicei este transmis si pentru obtinerea Autorizatiei de constructie stabilindu-se valoarea de inlocuire( pentru plata autorizatiei).
In concordanta prevedrile Buletinelor Expertilor tehnici din acea perioada se poate reface valoarea de circulatie.
Va multumesc.
MarinBaescu