Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza - Prezentare documente de catre parti, in ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza - Prezentare documente de catre parti, in timpul efectuarii unei expertize tehnice judiciare.

In situatia in care dispun de facturi, bonuri, care atesta achizitia materialelor necesare executiei unei lucrari de construire, pot prezenta expertului tehnic desemnat de instanta , aceste documente justificative? Obiectul actiunii este un partaj. Expertul este obligat sa tina cont de ele, sau efectueaza expertiza dupa alte criterii/ Care ar fi acestea?
Multumesc
Sigur ca le puteti prezenta expertului. Acesta va tine cont de ele in functie de obiectivele expertizei stabilite de instanta .
La evaluarea unor ctii. in vederea unui partaj, expertii vor trebui sa raspunda documentat la obiectivele fixate de catre instanta de judecata.
In raportul de evaluare, expertul va avea in vedere normative specifice activitatii, documente de evaluare intocmite la nivelul de primariei, referitoare la valoare materialelelor de ctii., a c.tiilor deja existente, de perioada in care s-au efectuat lucrarile si s-au achizitionat materialele, etc. Va avea in vedere inflatia, degradarea in timp a acestora (ctii., materiale de ctii.), etc.
Chitantele si facturile pe care le veti prezenta pot fi utile expertului, daca raspund la elementele precizate mai sus.
Va recomand ca toate chitantele si facturile ce le posedati sa le depuneti in copie "Conform cu originalul" la dosarul cauzei.