avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scutiri de taxe pentru persoanele cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scutiri de taxe pentru persoanele cu handicap

Mama mea este incadrata in handicap de gradul 3 si i s-a spus ca este scutita de impozitul pe cladire si teren. La primarie i se refuza acest lucru pe motiv ca nu este trecuta in actul de proprietate. In titlul de proprietate este doar tata ,dar din moment ce sunt casatoriti si locuiesc sub acelasi acoperis, este corect sau trebuie sa aduca si alte documente doveditoare ?trebuie sa faca alte acte in care sa fie trecuta si ea sau cu certificatul de casatorie se poate face dovada ca e si ea proprietar?multumesc
Cel mai recent răspuns: gmancila , utilizator 20:58, 28 Ianuarie 2013
Art 26 din L nr 448/2006 republicata precizeaza facilitatea scutirii de la impozitul aferent proprietate.numai pentru persoanele beneficiare de decizie/certificat de incadrarea grad de handicap care fac dovada ca sunt proprietari ai imobilului pentru care solicita scutirea de la plata impozitului
Norma mentionata precizeaza ca facilitatea scutirii impozitilui se acorda numai persoanelor incadrate in grad grav sau accentuat
Gradul de 3 de handicap nu intra sub incidenta prevederilor art 26 din L nr 448/2006
Referitor la gradul 3 de handicap, deja ati primit raspuns, posibil ca ati gresit cand ati scris dvs. Deci, in cazul in care apartamentul a fost cumparat dupa casatoria parintilor, dar decat tatal a fost trecut in act, trebuie sa faceti dovada prin certificatul de casatorie, care atesta ca este bun comun al parintilor dvs, deci pot beneficia de scutire. Inainte nu se treceau ambii soti in acte, dar pe verso la act, este specificat de regula ca este casatorit, lucru care simplifica situatia dvs. Verificati actul, uneori functionarii sunt mai retinuti in a evalua acest lucru, daca era sau nu casatorit in momentul dobandirii.

Daca apartamentul este cumparat inainte de casatorie, nu poate beneficia de scutire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit pe cladiri pentru persoane cu handicap rcristea67 rcristea67 Buna ziua, Locuiesc cu parinti intr-un imobil la bloc, apartamentul este pe numele parintilor, eu sunt o persoana cu gradul de handicap grav, as dori va rog ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit auto pentru persoanele cu handicap gabitz77 gabitz77 Buba ziua. Sotia mea este incadrata ca persoana cu handicap. Eu ca sot beneficiez de scutirea impozitului auto ptr un mijloc de transport detinut pe ... (vezi toată discuția)
Impozit pe cladiri si teren nikolas nikolas pot beneficia de scutire impozit pe cladiri si teren daca mama mea are grad de handicap grav si locuieste impreuna cu mine avand domiciliul la aceiasi adresa ... (vezi toată discuția)