avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Sporul de vechime
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Sporul de vechime

Sporul de vechime se acorda in functie de ani de vechime in campul muncii indiferent de cate locuri de munca am avut sau se acorda in functie de vechimea pe care o am la firna unde lucrez in prezent , daca as avea salariul minim brut pe tara de 750 lei incepand cu luna februarie 2013 si o vechme totala in campul muncii de 12 ani , ce suma ar trebui sa primesc in plus ca spor de vechime ? Este legal sa primesc numai salariul brut de 750 lei fara spopr de vechime ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:35, 27 Februarie 2014
Sporul de vechime se acorda daca este prevazut in contractul colectiv de munca, regulamentul intern sau contractul individual de munca pe care l-ati semnat.
Acest spor se acorda conform CCMUN (contract colectiv de munca unic national), dar acesta nu mai este valabil din 2011.
Angajatorii pot acorda acest spor numai daca este prevazut in CCM pe unitate, in regulamentul intern sau in CIM.
Si da, este legal sa primiti doar un salariu brut, fara sporuri, daca numai atat ati semnat in CIM la angajare.
Buna seara,

Se poate micsora sau chiar taia de tot acest spor fara acordul salariatului?
La sporul de vechime se achita toate contributiile salariale ?

multumesc!
@ vernescuiustinian

Nu aveti cum sa primiti un salariu brut de 750 lei, atata timp cat d la 01.01.2014, salariul minim brut este de 850 lei lunar.

La nivel de angajator este prevazuta acordarea sporului de vechime? Lucrati in sectorul privat sa bugetar?

@ mic1
Nu se poate micsora sau taia sporul de vechime unilateral de catre angajator daca acordarea lui este prevazuta in c.i.m. sau in c.c.m. aplicabil.

Sporul de vechime este supus tuturor contributiilor datorate bugetului des tat.
Ultima modificare: Joi, 27 Februarie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim si sporul de vechime Gyna Gyna O intrebare am : pentru salariatii calificati dar fara studii superioare salariul de incadrare este tot 850 lei? Adica nu e nici o diferenta intre un ... (vezi toată discuția)
Cresterea salariului minim garantat ionutniculae ionutniculae Buna ziua! Anul trecut am fost incadrat in munca(calificat) cu un salariu de 840 lei(brut),si vreau sa stiu daca acum dupa ce a fost majorat salariul minim pe ... (vezi toată discuția)
Salariu mim ec 2013 ELENA2009 ELENA2009 Buna ziua, S-a publicat ceva in legatura cu salariu mim pe ecom pt. 2013? Trebuie sa fac o angajare cu 03.01.2013 si nu stiu ce salariu sa trec. Multumesc. (vezi toată discuția)