Forum Discuţii juridice Executare silită Este obligat executorul sa anunte proprietarul al ...
Discuție deschisă în Executare silită

Este obligat executorul sa anunte proprietarul al carui imobil s-a vandut la licitatie, pana la ce data trebuie sa evacueze casa?

Sunt executat silit. Executorul m-a instiintat ca apartamentul meu a fost adjudecat catre un cumparator, care urmeaza sa achite diferenta de pret.

Intrebare:

Voi fi anuntat de catre executor cand trebuie sa evacuez apartamentul , sau vine si imi sigileaza apartamentul. impiedicandu-ma sa retrag bunurile care imi apartin?
Executorul judecatoresc are obligatia sa intocmeasca act procedural/proces verbal pentru fiecare etapa a procedurii de executare silita
Dupa achitarea integrala a sumei la care a fost adjudecat imobilul,executorul judecatoresc va comunica debitorului
Pana la 1 martie, nu se poate face nicio evacuare. Oricum, daca debitorul refuza sa paraseaca imobilul, executorul trebuie sa ceara o noua incuviintare, pentru evacuare si apoi sa il someze pe debitor sa paraseasca imobilul, in 5 zile.
Asadar, daca are o astfel de cerere, de evacuare, executorul trebuie sa o puna in executare, in conditiile relatate mai sus.