Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

Buna ziua.Revin cu o alta intrebare.Preavizul pentru desfacerea CIM este de 15 sau 20 zile lucratoare?Multumesc.
Preavizul nu poate fi mai mic de 15 zile lucratoare, dar daca contractul colectiv de munca la nivel de unitate prevede un numar mai mare de zile de preaviz trebuie respectat acesta din urma
ContSters21696, utilizator
gina1973 a scris:

Buna ziua.Revin cu o alta intrebare.Preavizul pentru desfacerea CIM este de 15 sau 20 zile lucratoare?Multumesc.

1. Preavizul acordat in cazul incetarii c.i.m. prin demisie nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.

2. Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucrătoare. Potrivit CCMN, acesta este de 20 de zile lucratoare.

3. In cazul concedierii disciplinare sau al incetarii c.i.m. cu acordul partilor nu se acorda preaviz.
in cazul concedierii, preavizul este de 20 de zile lucratoare, in conformitate cu CCM la nivel national. In cazul concedierilor conform art.61 lit. a si b nu se acorda preaviz