Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit microintreprindere

Buna ziua,
Ma aflu in situatia urmatoare:Am o societate care in anul 2012 a avut cifra de afaceri mai mare de 65000 euro si mai mica de 100000 euro (plafonul in vigoare pana acum pentru trecerea la impozit pe profit).Societatea functiona ca si microintreprindere de la infiintare 2005 si pana acum indeplinind mereu conditiile necesare.Conform modificarilor recente codului fiscal ,trebuie sa trec platitoare de impozit pe profit sau nu inteleg eu bine urmatorul articol:

ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);
b) *** Abrogat;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.
Multumesc.

Daca ati depasit 65.000 eurp va incadrati la impozit pe profit.
si daca pentru anul trecut plafonul era de 100000 euro si nu l-am depasit?, adica se aplica din urma ?
Si daca e asa atunci trec , doar incepand cu 01.02.2013?
Data de referinta este 31 decembrie 2012.
Daca la 31.12.2012 indeplineati conditiile pt.platitor impozit venit pt.luna ianuarie 2013 aplicati impozit venit si incepand cu 01.02.2013 impozit pe profit.
Asa am inteles si eu, insa azi gasesc un articol publicat de Avocatnet il gasiti in prima pagina, in care apare urmatorul citat:

Atentie! Persoanele juridice romane care au realizat venituri intre 65.001 euro si 100.000 euro si care au optat pentru acest sistem de impunere (potrivit reglementarilor legale valabile pana la1 februarie) pastreaza acest regim de impozitare pentru anul 2013.

De aici nu se intelege ca raman micro? deoarece am optat inainte de 01.02.2013 la acest sistem si anume la data infiintarii societatii.Incerc doar sa ma lamuresc sa stiu ce am de facut

As dori insa lamurirea celui care a scris acest lucru in articolul publicat, de unde a inteles lucrurile in felul acesta?
Multumesc.
floracont, utilizator