Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit microintreprindere

Buna ziua,
Ma aflu in situatia urmatoare:Am o societate care in anul 2012 a avut cifra de afaceri mai mare de 65000 euro si mai mica de 100000 euro (plafonul in vigoare pana acum pentru trecerea la impozit pe profit).Societatea functiona ca si microintreprindere de la infiintare 2005 si pana acum indeplinind mereu conditiile necesare.Conform modificarilor recente codului fiscal ,trebuie sa trec platitoare de impozit pe profit sau nu inteleg eu bine urmatorul articol:

ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);
b) *** Abrogat;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.
Multumesc.

Revin ,pentru ca nu sunt lamurita cu situatia de mai sus mentionata.
As dori parerea unor specialisti in interpretarea urmatorului articol din CF.
Azi am fost si la finante , insa nu am primit inca un raspuns concret, domnii de acolo s-au pus pe citit si au spus ca sunt un caz special si imi vor da un raspun maine.
Putem interpreta din cele de mai jos, ca o societate fiind microintreprindere care a depasit CA de 65000 E ,dar nu a depasit 100.000 E in anul precedent, poate sa ramana cu impozit de 3%? Si daca nu poate atunci la ce se refera art 112^6 din norme?
Cu speranta ca voi primi un raspuns concret, va multumesc anticipat.

ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro
Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.
Norme
ART. 112^6
11. În situaţia în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro, contribuabilul va înștiinţa organul fiscal cu privire la modificarea tipului de impozit datorat prin depunerea unei declaraţii de menţiuni, potrivit Codului de procedură fiscală.
12. Veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 100.000 euro sunt aceleași cu cele care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal.
13. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea exerciţiului financiar precedent.
Daca observati Normele de aplicare la art.112^6 au ramas nemodificate in Codul Fiscal publicat pe site-ul ANAF valabil in anul 2013, adica sunt aceleasi cu cele care se aplicau art.112^6 din Codul Fiscal valabil in anul 2012.

ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 100.000 euro

Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin.(5) şi ale art. 112^8 alin. (2) şi (3), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv.

Norme ART. 112^6 in 2012

11. În situaţia în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro, contribuabilul va înștiinţa organul fiscal cu privire la modificarea tipului de impozit datorat prin depunerea unei declaraţii de menţiuni, potrivit Codului de procedură fiscală.
12. Veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 100.000 euro sunt aceleași cu cele care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal.
13. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea exerciţiului financiar precedent.

[ link extern ]

Inca nu au aparut normele de aplicare ale OG 8/2013. Acolo sigur normele de aplicare ale art.112^6 vor fi modificate.

Ceea ce v-au explicat colegii mei mai sus ramane valabil. Adica trebuie sa aplicati impozitul pe profit incepand cu 1 februarie 2013.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal