avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contributie sanatate venituri din dobanzi la depozite ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contributie sanatate venituri din dobanzi la depozite bancare

pentru dobanda acordata de banca la un depozit trebuie sa platesc sanatate 5.5%?
Cel mai recent răspuns: amdeus , utilizator 01:18, 11 Iulie 2013
Platiti numai impozit pe veniturile realizate din dobanzi - baza legala art. 65 alin. 1 lit. b Cod fiscal.
ART. 296^27 Contribuabilii

(1) Contribuţia de asigurări sociale de sănătate se datorează şi de către persoanele care realizează venituri din:

a) cedarea folosinţei bunurilor;

b) investiţii;

c) premii şi câştiguri din jocuri de noroc;

d) operaţiunea de fiducie, potrivit titlului III;

e) alte surse, astfel cum sunt prevăzute la art. 78.

(2) Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - d), g) şi h), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor prevăzute la alin. (1).

(3) Persoanele care realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la alin. (1) plătesc contribuţia asupra tuturor acestor venituri. Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară.

La pct. b)investitii ,de mai sus,intra si venituri din dobanzi.

ART. 65 Definirea veniturilor din investiţii

(1) Veniturile din investiţii cuprind:

a) dividende;

b) venituri impozabile din dobânzi;

c) câştiguri din transferul titlurilor de valoare definite potrivit prevederilor art. 7;

d) venituri din operaţiuni de vânzare-cumpărare de valută la termen, pe bază de contract, precum şi orice alte operaţiuni similare;

e) venituri din lichidarea unei persoane juridice.

140. Sunt considerate venituri din dobânzi următoarele:

- dobânzi obţinute din obligaţiuni;

- dobânzi obţinute pentru depozitele la termen, inclusiv la certificatele de depozit;

- suma primită sub formă de dobândă pentru împrumuturile acordate;

- alte venituri obţinute din titluri de creanţă.
Ultima modificare: Marți, 5 Februarie 2013
ContSters277956, utilizator
Un raspuns complet !
Dar am si o intrebare : pentru dobanzi bancare , contributia la cass nu poate fi mai mica decit cea calculata la salariul mediu pe economie .(conform legii 95/2006 , art 257 ,alin. 2 , lit f ). Deci la o dobinda de 100 de lei sa zicem , se calculeaza o contributie de aproximativ 450 lei (la un venit echivalat cu 12 X salariul minim) . Ce masura se poate lua in momentul in care cass itri trimitie acasa o instiintare cu suma de plata care depaseste cu mult cistigul din dobanda ? Mai bine zis pe ce sa ma bazez in momentul contestarii ? exista alte cazuri de procese castigate ?
Va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass pentru dobanzi bancare antella antella Soacra mea are o pensie de 620 de lei si nu plateste cass fiindca pensia e mica; are un depozit bancar unde-si pune banii de inmormantare si primeste dobanda ... (vezi toată discuția)
Pt. dividende - persoanele fizice trebuie sa declare si sa plateasca impozit pe dividende la impozite si taxe ? muraruelena muraruelena in fiecare an se retine Impozit pe venitul din divedende distribuite persoanelor fizice. De fiecare data cand o persoana fizica primeste dividende este ... (vezi toată discuția)
Plata cass-ului pentru dividende eficienthr eficienthr Am un SRL la care sunt unicul asociat. Pana acum nu am stiu ca pot avea si calitatea de salariat in cadrul firmei mele. Eu, ca persoana fizica, am incheiat cu ... (vezi toată discuția)