Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie in urma unei hotarari judecatoresti ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie in urma unei hotarari judecatoresti - cadru didactic

un pensionar care a castigat in instanta unele drepturi salariale, drepturi care i se vor plati insa esalonat pana in 2016, poate sa solicite Casei de Pensii - in baza hotaraii executorii - recalcularea pensiei?
cadru didactic pensionat in 2011 a obtinut in instanta plata unor drepturi salariale pt 2009 si 2010;
la calcularea pensiei i s-au luat in calcul veniturile reduse de guvernanti;
dupa castigarea drepturilor salariale in instanta are dreptul la recalcularea pensiei?
Pensia nu poate fi recalculata in baza hotararii instantei, intrucat potrivit art. 10 alin. (1) din Legea nr. 263/2010: ,,Pentru perioadele de dupa 31 martie 2001, declaratia nominala de asigurare prevazuta la art. 7 alin. (1) si (2) constituie documentul pe baza caruia se stabileste stagiul de cotizare in sistemul public de pensii si punctajul mediu anual pentru asiguratii sistemului public de pensii, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c).” Aceasta inseamna ca angajatorul trebuie sa plateasca contributiile datorate si sa intocmeasca declaratia nominala de asigurare, drepturile de pensie cuvenindu-se in temeiul contributiilor platite.