avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporul pentru orele suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporul pentru orele suplimentare

vreau sa intreb cum trebuie sa procedez in situatia aceasta:la 40 ore suplimentare efectuate am fost platita cu 2 ron, in contractul individual de munca imi spune ca orele suplimentare imi vor fi platite clegii 53/2003 sau a contractului colectiv de munca. deci parerea mea e ca nu trebuie sa fie mai putin de 75% din venitul realizat . odata cu demisia am aflat ca exista un regulament de ordine interioara in care este specificat ca orele suplimentare sunt platite cu 1% din venitul realizat. in conditiile in care nu mi s-a prezentat nici contractul colectiv de munca si nici regulamentul de ordine interioara si nu am semnat asa ceva ce pot face? desi in codul muncii scrie clar la obligatiile angajatorului ca trebuie sa prezine angajailor contractul colectiv de munca sau dupa caz regulamentul de ordine interioara.................astept un raspuns va rog ca am ramas socata
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:39, 14 Februarie 2009
Si noi...Cum este posibil sa fii angajat in baza unui contract pe care nici nu l-ai vazut macar?!
Orice CCM trebuie sa contina clauze care sa se supuna CCm-ului la nivel superior.
in contractul individual de munca este specificat clar:ORELE SUPLIMENTARE PRESTATE SE COMPENSEAZA CU UN SPOR LA SALARIU CONFORM LEGII NR 53/2003 SAU CONFORM CCM. Normal trebuia ca in clauzele acelui CCM sau sa se regaseasca prevederile legii 53/2003 . Mai specifica in CCI la obligatiile angajatorului ca trebuie sa acorde toate drepturile ce decurg din acest contract individual din CCMsi din lege
Mai precizez ca la punctul dispozitii finale scrie: Prevederile prezentului CCI se completeaza cu dispozitiile legii 53/2003- Codul muncii si a CCMaplicabil incheiat la nivel national.
Pai daca stiti ce prevede legea, de ce nu ati reactionat?
Odata ce am cerut sa imi explice cum au calculat orele suplimentare de a iesit atat mi-au spus ca orele suplimentare sunt platite cu 1 % din venitul realizat. Toate acestea s-au intamplat astazi si am ajuns acasa am citit codul muncii si toate legile si de aceea va cer parerea ca nu stiu ce sa fac in conditiile in care trebuie sa mi se faca lichidarea in martie . legea spune clar ca acestia au incalcat-o este o absurditate
Cum adica vi se face lichidarea?Demisionati sau sunteti concediata?

Alte discuții în legătură

Ore suplimentare - acordate dupa termenul de 30 de zile sindicalistul sindicalistul angajatul presteaza ore suplimentare pe care angajatorul nu le compenseaza cu zile libere in termenul legal de 30 de zile. Dupa acest termen(30 zile) ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare muncesc muncesc Buna ziua! Nu prea inteleg ce inseamna spor pentru ore suplimentare. Adica, eu nu inteleg la fel cum inteleg cei de la HR. Daca trebuie sa fac in februarie, ... (vezi toată discuția)
Plata orelor suplimentare valistapanu valistapanu sant angajat in cadrul unei firme in bucuresti,cu contract legea 53-2003,conducator auto,periada nedeterminata,sant supus la nenumerate ore suplimentare pe ... (vezi toată discuția)