Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare - acordate dupa termenul de 30 de zile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare - acordate dupa termenul de 30 de zile

angajatul presteaza ore suplimentare pe care angajatorul nu le compenseaza cu zile libere in termenul legal de 30 de zile.
Dupa acest termen(30 zile) angajatul face o cerere prin care solicita angajatorului o zi "recuperare" si cererea i se aproba. Conform legii angajatorul trebuie sa plateasca aceste ore suplimentare.
Intrebare: daca angajatului i sau compensat orele suplimentare cu zile libere (dupa termenul legal) poate avea pretentia sa i se plateasca aceste ore suplimentare( conform legii).???????????
cine castiga in instanta?????????????
Potrivit legii 53/2003 (Codul muncii)>

Art. 119
(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite �n următoarele 30 de zile după efectuarea acesteia.
(2) �n aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
[ 1 adnotare ]
Art. 120
(1) �n cazul �n care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă �n termenul prevăzut de art. 119 alin. (1) �n luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat �n condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, �n cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

Potrivit CCM la nivel national 2007-2010
Art. 15. - (1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 30 de zile, dupa efectuarea acesteia.
(2) in aceste conditii, salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.

Sporul prevazut de CCM la nivel national 2007-2010 este de 100%
Art. 41. - (1) Partile contractante sunt de acord ca in perioada urmatoare sa actioneze pentru includerea unor sporuri in salariul de baza, care sa reprezinte retributia pentru munca prestata si conditiile de la locul de munca, astfel incat salariul de baza sa aiba pondere majoritara in salariu.
c) pentru orele suplimentare si pentru orele lucrate in zilele libere si in zilele de sarbatori legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite se acorda un spor de 100% din salariul de baza;
sindicalistul a scris:

angajatul presteaza ore suplimentare pe care angajatorul nu le compenseaza cu zile libere in termenul legal de 30 de zile.
Dupa acest termen(30 zile) angajatul face o cerere prin care solicita angajatorului o zi "recuperare" si cererea i se aproba. Conform legii angajatorul trebuie sa plateasca aceste ore suplimentare.
Intrebare: daca angajatului i sau compensat orele suplimentare cu zile libere (dupa termenul legal) poate avea pretentia sa i se plateasca aceste ore suplimentare( conform legii).???????????
cine castiga in instanta?????????????

Aceste zile libere , pentru a fi considerate RECUPERARI , trebuiesc sa fie platite 100%, si trebuiesc sa fie si acordate in termenul legal,fireste.