Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile PFA

Buna ziua,

Fara contract de comodat in ce proportie se pot deduce urmatoarele cheltuieli:

1. Consumul de benzina, RCA, CASCO, rovinieta, reparatii, spalat masina, schimbat cauciucuri etc. pentru folosirea/intretinerea autoturismului proprietate personala, pe care-l folosesc si pentru activiatea de PFA
2. Abonamentul pentru telefonul mobil

Contractele de comodat trebuie inregistrate/legalizate la un Birou Notarial ?

Cu multumiri, Daniel Manciu
Partea cu asigurarile nu se pot deconta decat daca auto e inregistrat pe pfa. La fel ca si cu telefonul fix sau mobil. Consumul de benzina se poate deduce dar trebuie sa respectati treaba cu completarea foilor de parcurs; la fel si reparatiile si piesele de schimb. Contractul de comodat nu se legalizeaza la notar.
Multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare suplimentara/lamuritoare:
Daca semnez un contract de comodat privind utilizare auto(sa zicem in proportie de 30% pt PFA) si telefon mobil (40% pt PFA), pot deconta procentele respective, sau este obligatorie inregistrarea respectiv abonamentul pe PFA.
Cu multumiri, Daniel
Va redau din textul art. 48 din codul fiscal care spune ca e deductibil "50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere motorizate care nu sunt utilizate exclusiv în scopul desfăşurării activităţii şi a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi nu au mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul şoferului, aflate în proprietate sau în folosinţă. Aceste cheltuieli sunt integral deductibile pentru situațiile în care vehiculele respective se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgenţă, servicii de pază şi protecţie şi servicii de curierat;
2. vehiculele utilizate de agenţii de vânzări şi de achiziţii;
3. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru serviciile de taximetrie;
4. vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închirierea către alte persoane sau pentru instruire de către şcolile de şoferi;
5. vehiculele utilizate ca mărfuri în scop comercial.
Cheltuielile care intră sub incidenţa acestor prevederi nu includ cheltuielile privind amortizarea."
Trebuie sa aveti completate foile de parcurs.
La abonamente de telefon nu vi se accepta sa deduceti nimic daca nu sunt pe pfa.
george-neagu, moderator