Forum Discuţii juridice Executare silită Cuantumul maxim al unei popriri financiare
Discuție deschisă în Executare silită

Cuantumul maxim al unei popriri financiare

In cazul unei popriri pe salariu datorita unei executari silite, care este cuantumul maxim al acestei popriri? In cazul existentei si a altui venit salarial, se poate face poprire in ambele parti?
Pentru un debit se poate retine 1/3 din salariu ,pentru pluralitatea de debite maxim 1/2 din drepturile salariale
Daca aveti doar o datorie pentru care se pune poprire, se retine 1/3 din salariu. Se pot retine sume din ambele salarii, legea are in vedere 1/3 din VENITURI.
La ambele locuri de munca figureaza poprire pentru aceeas suma. Cum stiu cand s-a acoperit suma? Functionarii de la firmele respective cum stiu cand sa opreasca virarea sumelor?
Executorul trimite adresa la societati cand este acoperita creanta si angajatorii nu mai retin bani.
Intr-o tara normala si conform legii asa ar trebui, dar noi mai avem pana acolo. Oricum multumesc pentru lamuriri.