avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel si recurs cine te poate reprezenta?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel si recurs cine te poate reprezenta?

Va rog daca stie cineva sa-mi raspunda.

Ce fel de avocat te poate reprezenta in apel si in recurs?
Mi-este neclar, am inteles ca numai anumiti avocati pot depune concluzii scrise.

Adica se poate ca orice avocat sa te reprezinte in apel sau recurs?

Va multumesc frumos.
Avocatul stagiar nu va poate asista la apel sau recurs. De asemenea dintre avocatii definitivi unii au competenta de a pune concluzii doar la Tribunal si Curti de Apel, iar unii cu mai multa experienta si la Inalta Curte.

Dar, dincolo de aceste chestiuni, nu exista niciun impediment.

De unde stiu ca este sau nu stagiar? Pot gasi undeva aceasta informatie?
pe pagina de internet a baroului din judetul dv.



Multumesc frumos pt raspuns.
Va spune avocatul daca poate pleda sau nu la acea instanta.
Aceasta chestiune trebuie cunoscuta de avocat si nu de dvs.

Alte discuții în legătură

Plangere impotriva avocatului alina_z alina_z Buna ziua Ma poate sfatui cineva cum trebuie abordata speta urmatoare: In cazul in care am avut un avocat care trebuia sa ne reprezinte drepturile intr-un ... (vezi toată discuția)
Tarif stagiatura jelilati monica jelilati monica Buna . Daca stie cineva cat se cere pentru stagiatura de catre avocatii definitivi va rog sa ma lamuriti si pe mine.mersi:) (vezi toată discuția)
Stagiar, la baroul traditional ori la cel constitutional?. stteffano stteffano Am vazut ca, atat baroul traditional cat si ,cel constitutional infiintat de dl.BOTA ,organizeaza examen de admitere in meseria de avocat,respectiv avocat ... (vezi toată discuția)