Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

sunt doi soti fara copii dar la care le traiesc parintii si fratii.cum se poate face legal un contract (sau poate nu e nevoie)ca la moartea unuia dintre soti mostenirea sa ramana sotului ramas in viata in totalitate. adica ceilalti membri sa nu aiba drept la mostenire. multumesc anticipat.
se pot lasa toate bunurile prin testament. Mare atentie ! Daca unul din ei moare inaintea parintilor lui, li se va cuveni si lor o cota parte orice ar spune testamentul
ideea e sa evit testamentul tocmai pentru ca stiu ca li se cuvine parte.deci sotia este pe moarte si vrea sa lase totul sotului tocmai pentru ca parintii si fratii sa nu aiba drept si sa ramana casa sotului.un contract de vanzare cumparare sau de intretinere nu se poate face?
Cel mai corect : schimba la notar regimul matrimonial si apoi vinde sotului partea dneaei