Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pe numele cui trebuia încheiat procesul verbal de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pe numele cui trebuia încheiat procesul verbal de contravenþie?

În cazul unui automarfar, al carui operator de transport are sediul în Romania, soferul este roman si incadrat in munca la societatea de transport cu sediul in Romania, dar automarfarul este înmatriculat în alt stat, în cazul aplicării unei sancţiuni contravenţinale in baza art.61, alin.1 lit."p" din L 43/1997, pe numele cui trebuia încheiat procesul verbal de contravenţie?
Pe numele contravenientului (soferului).
Nu trebuia facuta aplicarea art. 41, alin.10 din OG nr. 43/1997?
având în vedere ca operatorul de transport are sediul în Romania, acest fapt rezultand din documentele prezentate la control şi anume: dispozitia de livrare, scrisoare de transport CMR, adica pe seama operatorului de transport?

"art.(10) Responsabilitatea circulatiei vehiculelor rutiere cu depasiri ale maselor si/sau
dimensiunilor maxime admise fara AST sau cu nerespectarea oricareia dintre
conditiile înscrise în AST revine:
a) operatorului de transport rutier, astfel cum acesta este înscris în documentele de
transport;
b) persoanei fizice sau juridice care foloseste vehiculul în baza unui alt drept decât
dreptul de proprietate, în situatia în care operatorul de transport rutier nu poate fi
identificat din documentele de transport;
c) proprietarului vehiculului rutier, în cazul în care persoanele prevazute la lit. a) si
b) nu pot fi identificate;
d) conducatorului auto, în cazul în care persoanele prevazute la lit. a), b) si c) nu
pot fi identificate;
e) expeditorului, conform responsabilitatilor care îi revin în baza prevederilor legale"

Într-adevar sanctiunea i-a fost aplicata conducatorului auto, care a facut plangere, ce a fost admisa la Judecatorie pe baza prevederilor art. 41, alin.10 din OG nr. 43/1997, insa a fost atacata cu recurs de CNADNR