Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa pentru marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa pentru marturie mincinoasa

Ce pedeapsa i se aplica unei persoane care ulterior se dovedeste ca a depus marturie mincinoasa?Va adresez aceasta intrebare pentru ca as vrea sa deschid actiune de judecata personelor care au depus marturie mincinoasa
Infractiunea de marturie mincinoasa este prevazuta de art.260 din Codul Penal si este sanctionta cu inchisoare de la 1 la 5 ani.,In opinia mea contactati un avocat pentru formularea plangerii penale.
ART. 260
Mărturia mincinoasă
Fapta martorului care într-o cauză penală, civilă, disciplinară sau în orice altă cauză în care se ascultă martori, face afirmaţii mincinoase, ori nu spune tot ce ştie privitor la împrejurările esenţiale asupra cărora a fost întrebat, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Fapta prevăzută în alineatul precedent nu se pedepseşte dacă, în cauzele penale mai înainte de a se produce arestarea inculpatului, ori în toate cauzele mai înainte de a se fi pronunţat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluţie ca urmare a mărturiei mincinoase, martorul îşi retrage mărturia.
Dacă retragerea mărturiei a intervenit în cauzele penale după ce s-a produs arestarea inculpatului sau în toate cauzele după ce s-a pronunţat o hotărâre sau după ce s-a dat o altă soluţie ca urmare a mărturiei mincinoase, instanţa va reduce pedeapsa potrivit art. 76.
Dispoziţiile alin. 1 - 3 se aplică în mod corespunzător şi expertului sau interpretului.

cu privire la savarsirea acestei infrctiuni , aveti posibilitatea sesizarii Parchetului /Politie , cu o planegere.

Se poate aplica pedeapsa cu inchisoarea , fie executarea efectiva , fie suspendarea conditionata a executarii acesteia , fie , in cazul unui pericol social foarte mic , o amenda administrativa ca urmare a scoaterii de sub urmarire penala in temeiul art10 Cod Proc.Pen.

Urmati sfatul colegului de mai sus , intrucat plangerea trebuie facuta in conformitate cu dipozitiile legii.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Dar cum ramane daca intr-un grup se afla si persoane ce detin cazier pentru alt gen de infractiune(deci altfel spus au o condamnare cu suspendare) unde se incadreaza aceste persoane?
Depinde ce infractiune pentru ca ne putem afla intr-o stare de recidiva
Depine de condamnare, de infractiunea savarsita.
Sunt exceptate de la imposibilitatea aplicarii suspendarii conditionate : infractiunile savarsite din culpa , minoritate , asupra celora care a operat prescriptia raspunderii penale , sau amnistia
Deci , in anumite situatii , ar putea fi aplicata inca o data suspendarea conditionata.
(38 Cod penal, 81 Cod penal.)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat