Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu firma la casa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu firma la casa

Am si eu o mare nelamurire si nu gasesc nicaieri informatii concrete desprea aceasta problema.
Vreau sa infiintez un SRL la tara si vreau ca sediul sa fie la casa.
Nelamurirea este cum sunt definiti vecinii "direct afectati" si daca eu am nevoie (sau nu) de acordul cuiva pentru a-mi stabili sediul firmei la casa. Mentionez faptul ca fata de vecini sunt despartit printr-un gard, gard care delimiteaza limita de proprietate, deci nu avem nici un perete comun.
In cazul in care nu este nevoie de acordul vecinilor, ma puteti ajuta cu un model de declaratie pe proprie raspundere, adica ce anume trebuie sa specific in aceasta declaratie.
Pentru a inregistra sediul unei firme la adresa unui imobil din mediul rural nu este necesara nici o declaratie a vecinilor.

Problema se pune daca vreti sa infiintati si un punct de lucru cu activitati care ar putea afecta in vreun fel pe vecini.

Pentru sediu firma care implica doar activitate de birou nu va trebuie decat o declaratie pe propria raspundere care sa ateste ca la acea adresa nu mai este inregistrat sediul altei firme, sau daca este inregistrata si alta firma sa precizati denumirea acesteia si sa localizati incaperea in care si-a fixat sediul.

In situatia in care imobilul nu este identificat prin strada si numar, va trebuie si o adresa de la primarie care sa ateste ca in acea localitate strazile nu sunt numite si imobilele nu sunt numerotate.

Succes.
Av.Mirela Mocanu