Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate cu mentiune de dizolvare judiciara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate cu mentiune de dizolvare judiciara

Buna ziua,

Am o societate ce are mentionata pe RECOM o mentiune de dizolvare judiciara conform art. 237 din L 31/1990 din 2011 si aprobata de instanta. Societatea este inca in functiune cu sediul expirat.

Intreabarea mea este, in cazul in care societatea este dizolvata, avand in vedere ca are in patrimoniu niste bunuri imobile si are actionariat strain (pers. fizice) ce se va intampla cu bunurile respective?

Va multumesc.
Daca aveti interes sa mentineti in functie societatea, puteti face recurs impotriva hotararii de dizolvare, in termen de 30 de zile de la efectuarea publicitatii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a.
Altfel, dupa dizolvare, urmeaza pasul 2, lichidarea, apoi radierea societăţii comerciale.
Pentru lichidare, judecatorul sindic va numi un lichidator, care vor actiona conform art. 252 si urmatoarele din L.31/1990 republicata si cu modificarile ulterioare.
Marcel Mihalache, Avocat