Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare art 235
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare art 235

In cazul in care o firma apare pe recom ca fiind dizolvata conform art 235 din legea 31/1990, care este procedura ca ea sa poata sa ajunga functioneze normal. Multumesc!
dacă este dizolvată ea nu mai există prin urmare nu are cum să mai funcționeze normal. înființați alta. oricum cred că nu putea fi dizolvată potrivit art.235 ci mai degrabă pentru unul dintre motivele prevăzute de art.237. reveniți cu amănunte. care este motivul ptr care s-a ajuns la dizolvare? cine a solicitat dizolvarea, registrul comerțului? s-a judecat la Tribunal, s-a pronunțat o hotărâre definitivă și irevocabilă?
Pe art 235 din Legea nr. 31/1990 se face dizolvarea voluntara fara numire lichidator. Daca doriti sa reveniti la starea initiala depuneti o hotarare in acest sens. Dizolvarea societatii este acea stare a societatii indreptata spre lichidarea -radierea din registrul comertului. In aceasta perioada asociatii pot depune diligentele in vederea salvarii societatii de la lichidare-radiere sau numirea unui lichidator in cazul dizolvarii judiciare. Cazul dvs. este unul fericit deoarece puteti reveni la starea initiala. Va asigur de acest lucru. Succes!