avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale licitatie teren parcare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

licitatie teren parcare

in anul 2011 noiembrie am participat la o licitatatie loc de parcare din fata blocului. pina in prezent nu s-a facut [amenajat]nimic in acel loc toata lumea parcheaza cum poate si cine vine primul , de citeva ori nici n-am avut unde parca masina. ok acuma urmeaza . zilele trecute am mers la primarie sa-mi platesc darile si am fost anuntata ca trebuie sa platesc taxa inca din 2011. e posibil asa ceva? daca primaria nu si-a respectat obligatiile oare eu trebuie sa platesc , pentru ce? as putea sa reziliez contractul si sa cer banii inapoi pentru ca in naivitatea mea am platit si pe 2011 si pe 2012/ multumesc
Cel mai recent răspuns: ella2010 , utilizator 20:11, 25 Februarie 2013
Locurile de parcare care apartin domeniului public nu se liciteaza acestea se concesioneaza pe perioda de un an cu posibilitatea de reinnoire autorizatie
Daca nu detineti autorizatie pentru spatiu de parcare ,daca nu detineti document prin care sa fi solicitat anual atribuirea de spatiu de parcare,atunci impunerea este abuziva
Solicitati la administratia fiscala la serviciul debite in urmarire documentele justificative pentru suma impusa
am totusi un contract de inchiriere parcare dar nu s-a facut nimic mi se pare anormal sa platesc ceva ce nu exista adica amenajarea , acolo fiecare parcheaza cum doreste . ce credeti am sanse sa anulez acel contract si sa-mi primesc banii inapoi? nu se specifica nimic in contract.multumesc
In conditiile in care ca act unilateral de vointa manifestat ati semnat contractul si in perioada acestuia nu ati denuntat nerespectarea eventualelor obligatii de amenajare,nu aveti temei legal a solicita anularea contractului
multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parcarea din spatele blocului Locatarul de la bloc Locatarul de la bloc am parcat masina din anul 2000, anul acesta primaria a trasat locuri de parcare , vecinul de la cealalta scara are 2 masini, si acum parcheaza si pe locul ... (vezi toată discuția)
Loc de parcare Coco1807 Coco1807 Buna, Daca un vecin are un loc de parcare platit de cativa ani si eu doresc sa licitez pe locul respectiv, atunci cand contractul ii expire( cred dupa 1 an ... (vezi toată discuția)
Loc de parcare cretumircea cretumircea buna ziua, cum se procedeaza cu locul de parcare din fata blocului, are intaietate cel care parcheaza acolo de mai multi ani pe acel loc ? sau cel care nu ... (vezi toată discuția)