Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere pentru casatoria unui angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere pentru casatoria unui angajat

Buna ziua,
Anul acesta ma casatoresc, intrebarea mea este de cate zile libere am dreptul sa beneficiez dpdv legal?
Codul muncii:

Art. 152. - (1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Prin urmare, verificati CCM sau RI al angajatorului...
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Va multumesc pentru raspuns! O sa ma uit in CCM al firmei!