avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere pentru casatoria unui angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere pentru casatoria unui angajat

Buna ziua,
Anul acesta ma casatoresc, intrebarea mea este de cate zile libere am dreptul sa beneficiez dpdv legal?
Cel mai recent răspuns: laura1720022000 , utilizator 09:07, 27 Februarie 2013
Codul muncii:

Art. 152. - (1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Prin urmare, verificati CCM sau RI al angajatorului...
Ultima modificare: Miercuri, 27 Februarie 2013
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Va multumesc pentru raspuns! O sa ma uit in CCM al firmei!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere la moartea unui membru din familie analici analici Buna ziua de cate zile libere beneficiaza un angajat la moartea unui bunic. Multumesc (vezi toată discuția)
Zile libere la casatoria angajatului puicuta puicuta Un angajat care se casatoreste la cate zile libere platite are dreptul ? Mentionez ca in ccm nu este prevazut aceasta situatie (vezi toată discuția)
Buna seara!am o intrebare..cate zile de concediu am,deoarece ... mihaelanita78 mihaelanita78 buna seara!am o intrebare..cate zile de concediu am,deoarece tatal meu vitreg a decedat?mentin ca a avut aceiasi adresa..si plus de asta,eu tb sa recuperez la ... (vezi toată discuția)