Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere la moartea unui membru din familie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere la moartea unui membru din familie

Buna ziua
de cate zile libere beneficiaza un angajat la moartea unui bunic.
Multumesc
Codul muncii spune ca :
Art. 152. — (1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariații au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite și numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

... insa prin lege nu se precizeaza numarul acestor zile.
art.152 C.mun.
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

In speta, verificati la nivel de angajator daca exista asa ceva prevazut in reg.intern sau in ccm aplicabil.