avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Documente necesare schimbare vector fiscal din ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Documente necesare schimbare vector fiscal din societate neplatitoare de TVA in societate platitoare de TVA

Buna ziua,


Va rog frumos sa ma ajutati cu toata lista documentelor necesare pentru a trece o societate nou-infiintata neplatitoare de TVA la societate platitoare de TVA.

Multumesc mult,

Cel mai recent răspuns: LUMINITA TURCU , Consultant fiscal 22:24, 1 Martie 2013
Sunt necesare urmatoarele documente:
-copie CUI
-declaratia 010 in 2 exemplare
-Anexa 1 - Declaratia 098
-Anexa 2 - conform OPANAF 2795/2011(program ANAF,listare si salvare pe suport magnetic)
-copie acte spatiu
-cazier fiscal administrator si asociati
-Declaratie pe proprie raspundere unde isi va desfasura activitatea societatea
-daca societatea are administratori sau asociati persoane straine este necesara o Declaratie
pe proprie raspundere ca nu au comis infractiuni sau fapte de natura celor prevazute la art. 2 alin. (2) din O.G. 75/2001
-dosar cu sina

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii infiintare srl Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti ce formulare trebuie sa depun la Administratia financiara, dupa ce am obtinut CUI-ul de la Reg. Com.avand in vedere ca vreau ... (vezi toată discuția)
Documente necesare pentru fi declarat platitor de tva Bogdan-George Bogdan-George Buna ziua, Am cumparat o societate (SRL) in urma cu o luna de la un alt administrator. S-a facut cesiunea partilor sociale si tot ceea ce este necesar pentru ... (vezi toată discuția)
Tva raluca constantinescu raluca constantinescu Buna ziua, Va rog sa ma indrumati in urmatoarea problema: O societate infiintata in anul 2011( declarata ca fiind neplatitoare de TVA la infiintare)nu are ... (vezi toată discuția)