avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Sunt nascuta in data de 27 nov 1956, m-am angajat ca salariat 01 sept 1975 stiu ca indeplinesc virsta de pensionare -limita de virsta in iulie 2017

intrebarea mea este : - daca ma pensionez incepind cu 01 aprilie 2013 , in ce conditii si ce penalizare am la pensia anticipata?

va multumesc !
Cel mai recent răspuns: elisabetabo , utilizator 11:46, 3 Martie 2013
Limita de varsta la 60 de ani si 7 luni(27/06/2017)
Daca va pensionati la 01/04/2013 pensia va fi anticipata partiala cu penalizare.
Penalizarea va fi de 38,25% pentru 51 de luni de anticipare.
Pentru pensie anticipata fara penalizare,conditia de stagiu este de 38 de ani si 7 luni,fara stagiu asimilat.
Daca nu mai sunt angajat ( adica intrerup anul acesta relatia de angajat cu angajatorul) , peste 1 an (cind indeplinesc conditiile de pensionare anticipata fara penalizare -adica 38 ani si 7 luni) pot sa ma pensionez anticipat ?

multumesc !
1. Daca intrerupeti raporturile de munca acum cum veti ajunge la cei 38 de ani si 7 luni de stagiu de cotizare?

2. - Din septembrie 1975 si pana in septembrie 2013 sunt abia 38 de ani.
- Cam prin aprile-mai 2014 faceti stagiul de cotizare de 38 de ani si 7 luni si puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare).
de fapt am vrut sa spun , daca imi voi plati singura contributiile la itm, deorece ma gindesc ca acest 1 an de zile , adica penalizarea de 38 ,25% va influenta mult si recalcularea la pensia limita de virsta
NU stiu cum este mai avantajos cind se face recalcularea la limita de virsta (sa accept acum pensia anticipata penalizata sau sa mai continui 1 an de zile si sa primesc pensia anticipata fara penalizare .
Daca faceti asigurare pe 1 an,veti plati 244x12=2928 lei

Acesti bani,ii veti recupera in aproximativ 29 de ani(8-9 lei pe luna).

Sa presupunem ca punctajul mediu anual este de 1 punct.

Prin penalizare veti pierde 14.892 lei,Adica 292 lei(pe luna)x51 de luni.
Din calcule,reiese ca este mai avantajoasa o asigurare pentru completarea stagiului pentru pensie anticipata fara penalizare.



Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata morariu1957 morariu1957 Sint nascut in 1957 ,actualmente pensionat medical si doresc pensionarea anticipata .Am lucrat din data de 01 o7 1975 pina in 06 11 1986 in grupa 2 iar din 06 ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie esiom esiom sotia mea este nascuta in iulie 1958 si a lucrat 27 ani, 7 luni si 6 zile pana acum. Va rog sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie integral si anticipat. ... (vezi toată discuția)
Pensionare marylin marylin sunt nascuta in ianuarie 1957,lucrez din 01 septembrie1976-fara intrerupere.si as dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat ,sau definitiv -care sunt ... (vezi toată discuția)