Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Sint nascut in 1957 ,actualmente pensionat medical si doresc pensionarea anticipata .Am lucrat din data de 01 o7 1975 pina in 06 11 1986 in grupa 2 iar din 06 11 1986 pina in 2013 am lucrat in grupa 1 la hidroelectrica .din 2013 sunt pensionat de boala .Mentionez ca am primit grupa 1 prin decizie judecatoreasca pe perioada 06 11 1986-01 04 2001 .oare indeplinesc conditiile de pensionare anticipata ?iar daca nu pot sa ma pensionez la limita de virsta cu penalizare ?
Din datele postate rezulta:
11 ani, 4 luni si 6 zile in grupa II
14 ani, 4 lunio si 24 de zile in grupa I
Din aceste date rezulta:
Limita de varsta la 56 de ani.
Va multumesc pentru raspuns !Azi 12 09 2016 am fost la casa de pensii deva si am primit urmatorul calcul : 14 04 25 grupa 1 si 9 10 20 la grupa 2 scazut stagiul militar ,in total 24 ani 03 luni si 15 zile . R aspuns final pensionare anticipata fara penalizare in data de 01 27 2017 .Cu toate insistentele acesta a fost raspunsul final !Va rog daca se poate sa-mi explicati care este cauza ?Cui sa ma adresez pentru o reverificare ?Va multumesc anticipat !
Aveti;
14, 4 , 25 in grupa I
9, 10, 20 in grupa II

Precizati:
-Ce stagiu mai aveti inafara de cel de mai sus ?
Ex:Armata: ani, luni si zile, etc.
-Ziua , luna si anul deschiderii drepturilor la pensie de invaliditate.
Armata 18 iunie 1977 pina la 11noiembrie 1978 iar pensia invaliditate din 06 decembrie 2013 .Acestea sunt stagiile .Va rog sa-mi spuneti la ce virsta pot obtine pensie la limita de virsta anticipatasau chiar si cu penalizare? Va multumesc !
Calculele mele sunt:
14, 4, 25 + 9, 10, 20 + 1,4,21(armata) + 8, 9, 0(stagiu aferent grupelor de munca) + 2, 10, 7 stagiu asimilat (pensie de invaliditate) = 37 ani, 3 luni si 6 zile de stagiu.
Deci indepliniti conditia de stagiu complet de 35 de ani pentru a beneficia de reducerea varstei cu 8 ani si 6 luni.
Rezulta:
Limita de varsta la 65 - 8 ani si 6 luni = 56 de ani si 6 luni
Depuneti cerere pentru trecerea la limita de varsta.