Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

sunt nascuta in ianuarie 1957,lucrez din 01 septembrie1976-fara intrerupere.si as dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat ,sau definitiv
-care sunt conditiile necesare

multumesc
"Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Septembrie la virsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 8 luni.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna Septembrie la virsta de 55 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 8 luni.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna Septembrie la virsta de 55 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani si 8 luni."
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 8 luni, in septembrie 2017;
- pensie anticipata (fara diminuare) sau pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 8 luni, in septembrie 2012.

3. Puteti beneficia oricand de pensie anticipata atunci cand veti avea un stagiu de cotizare de 38 de ani si 8 luni (la 1 septembrie 2013 veti avea un stagiu de cotizare de 37 de ani).

4. - Puteti sa solicitati oricand pensie anticipata partiala deoarece aveti indeplinit stagiul complet de cotizare.
- Pentru fiecare luna de anticipare diminuarea pensie este de 0,75%.
- In septembrie 2017 pensia anticipata partiala se va transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se va elimina diminuarea.
- Daca veti solicita pensie anticipata partiala cu 01.09.2013, pentru cei 4 ani de anticipare diminuarea va fi de 48 x 0,75% = 36%.