avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

sunt nascuta in ianuarie 1957,lucrez din 01 septembrie1976-fara intrerupere.si as dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat ,sau definitiv
-care sunt conditiile necesare


multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:28, 17 Februarie 2013
"Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Septembrie la virsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 8 luni.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2012 luna Septembrie la virsta de 55 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 8 luni.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2012 luna Septembrie la virsta de 55 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani si 8 luni."
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 8 luni, in septembrie 2017;
- pensie anticipata (fara diminuare) sau pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 8 luni, in septembrie 2012.

3. Puteti beneficia oricand de pensie anticipata atunci cand veti avea un stagiu de cotizare de 38 de ani si 8 luni (la 1 septembrie 2013 veti avea un stagiu de cotizare de 37 de ani).

4. - Puteti sa solicitati oricand pensie anticipata partiala deoarece aveti indeplinit stagiul complet de cotizare.
- Pentru fiecare luna de anticipare diminuarea pensie este de 0,75%.
- In septembrie 2017 pensia anticipata partiala se va transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se va elimina diminuarea.
- Daca veti solicita pensie anticipata partiala cu 01.09.2013, pentru cei 4 ani de anticipare diminuarea va fi de 48 x 0,75% = 36%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala la 55 ani cu 35 ani vechime neintrerupta in invatamant? ContSters224470 ContSters224470 Mama mea e nascuta in septembrie 1956 (55 ani impliniti). Are 35 de ani vechime (neintrerupta) in invatamant (ca educatoare). Conform casei de pensii Suceava, ... (vezi toată discuția)
Posibilitatea pensionarii anticipate jigan56 jigan56 Buna ziua, Data nasterii este in 08.12.1956, am 31 de ani si 7 luni, vechime neintrerupta in munca. Pot iesi in pensie anticipata partiala si cu ce penalizare ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata ionescuandreea ionescuandreea buna ziua ,am 56 de ani sunt nascuta pe 14/04/1957 sunt de sex feminin si am o vechime in munca de 30 de ani si 10 luni as dori sa stiu daca pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)