Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Înselãciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Înselãciune

Buna ziua.
Intampin o problema serioasa.

Am luat o teapa pe net.
Am schimbat prin curier cu un anumit, doua obiecte.eu am trimis ceva el altceva.
El acum nu mai recunoaste nimic, si spune ca cine stie cui am trimis si ca cine stie ce era in colet.

Cum mi-am dat seama cine e?
L-am cautat pe net dupa semnlamentele date de curier, si am gasit poze cu persoana imbracata exact ca in cea zi cand a ridicat coletul. Am trimis poze la curier si a zis ca tipul din poze e cel care a ridicat coletul.

Problema e urmatoarea.
Am publicat poze cu el pe diferite site-uri, am luat legaura pe facebook cu amici de a lui, si chiar si telefonic.

Ieri m-am trezit cu citatie, sa ma prezint la judecatorie in orasu sau,a depus actiune in pretentii.

A zis ca l-am denigrat virtual si real, fara sa detin probe, si ca faptul ca il recunoaste curierul nu este o proba certa.

Imi cere 10.000 lei daune, de ce am publicat poze fara dovezi, si de ce l-am facut de ras in toata Romania. Eu sunt sigur ca el e teparul. Mai strang dovezi.

Ce sa fac in continuare. Cum ma pot apara?

[Editat - va rog sa lasati spatiu dupa semnele de punctuatie (punct sau virgula) ca sa va putem citi mesajele]
Admin, administrator
Faceti o plangere la politie pentru inselaciune si il bagati in cercetare penala, conform procedurii procesul inaintat de el pe civil, pentru daune, se va suspenda pana la sfarsitul procesului penal. Explicati totul domnilor politai. Luati urgent legatura cu un avocat intrucat situatia poate avea urmari serioase. Aveti si posibilitatea sa-l chemati la o mediere sa discutati problema, acest lucru v-a va avantaja in instanta, va dovedi buna dumneavoastra credinta. Daca va permite-ti puteti angaja un detectiv particular care sa adune probe, daca e tepar de meserie i se poate intinde o cursa.
Cristian Raduta - Birou de Mediator, Mediator
Am depus plangere penala. De o luna jumate inca nu sa dat numar de la parchet.

Pai am aflat detsule deja despre el. El se conecta de la wirelles, nu de acasa. Nu prea pot demonstra mare lucru.
Am depus converstaiile de pe mess, mailuri.
A dat date false la curier. Am mai gasest doua persoane intepate prin aceeasi metoda in acelasi oras,dar si politia a zis ca va fi foarte de greu de demonstrat.

El poate sa spuna ca nu a facut nimic in acest fel. Nu va recunoaste nimic, mai are si un tupeu jegos.
Mie mi-a spus ca asteapta sa vina politia la el, ca nu are nici net nici pc, nici produsele de care este vorba.

Si luat si el avocat,are din ce bani.numai pe mine m-a prejudiciat cu 12.000 lei.

Am vorbit cu unul la care ia dat teapa mai demult, politia s-a ocupat de caz, sa ajuns la ip, unde statea o femeie, si era wirelles.

Deci ce pot pati in civil? Se va suspenda pana se termina penalul?

Admin, administrator
Trebuie realizat un flagrant. Colegi de la SRI cu siguranta vor fi sesizati daca sunt mai multe cazuri si in timp va fi prins. In alta ordine de idei daca va cere despagubiri veti duce in instanta toate aceste lucruri si veti chema ca martori celelalte persoane care au mai depus plangere, cred ca intr-un final nu veti pati nimic. Inca am incredere in judecatorii nostri.
Ar fi cam greu de demonstrat producerea unor daune. In orice caz, am o nelamurire: cum stiti ca n-ati acuzat pe altcineva decat pe escroc? Ca doar n-o fi fost prost sa-si dea numele real. Cum ati aflat numele lui real si cat de sigur sunteti de aceasta aflare a identitatii? Ca daca nici Politia nu poate fi sigura ca el e faptasul, cum puteti fi dumneavoastra atat de sigur? Ca altfel era simplu si pentru politisti, urmau aceiasi pasi pe care i-ati urmat dumneavoastra si ar fi stabilit rapid cine e faptasul. De exemplu, daca pe mine m-ar acuza cineva de furt sau de escrocherie, m-as duce direct la Politie sa fac plangere penala pentru denunt calomnios.

Adica, daca va bazati pe cuvantul curierului, Politia il poate chema ca martor. Ori l-a identificat pe escroc, ori e el insusi escroc. Din doua, una. Din cei doi, unul este nevinovat iar celalalt este escroc. Si e sarcina Politiei sa afle care.
tgeorgescu, utilizator
Pai l-am sunat pe curier si mi-a data detalii cum era imbracat,si ca are mustata.
L-am cautat pe net in orasul sau si pe facebook,si ;l-am gasit exact cum la descris curierul.
Curierul a zis ca nu a vazut nimeni cand a ridicat coletul teparul.

Nu o sa pot demonstra ca el la ridicat?
A dat date false.

Eu l-am sunat si l-am recunoscut si dupa voce.dar el neaga totul.
Va rog daca se poate sa ma mai ajutati cu niste sfaturi.
In plus,ip-ul de pe care sa dat teapa,e de la el din cartier.

Azi mi-a trimis mesaj sa sterg pozele si acuzatiile si opreste procesul civil.
A spus sa las politia sa isi faca treaba,ca altfel isi face dreptate singur.

ce sa fac?multumesc.

Mentionez ca am aflat numele sau real din citatia de la civil,si  plangere am facut in rem.
george_cretulescu, utilizator