Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract prestari servicii

Este legala încheierea unui contract de prestari servicii intre soti, unul profesie liberala si celalalt PFA? La articolul 1851 din Codul Civil nu am gasit nicio informatie care sa ma lamureasca.
Va multumesc!
Buna ziua,

Personal nu stiu sa existe prevederi legale care sa interzica acest tip de tranzactii. Ceea ce trebuie retinut este ca aceste tranzactii reprezinta tranzactii intre persoanele afiliate potrivit art.7, alineatul 21 litera a din Codul fiscal care precizeaza ca:
o persoană fizică este afiliată cu altă persoană fizică, dacă acestea sunt soţ/soţie sau rude până la gradul al III-lea inclusiv. Între persoanele afiliate, preţul la care se transferă bunurile corporale sau necorporale ori se prestează servicii reprezintă preţ de transfer;

Acest text, coroborat cu prevederile art.11, alineatul 2 din Codul fiscal, precum si cu prevederile Ordinului 222/2008 privind continutul dosarului preturilor de transfer, face ca aceste tipuri de tranzactii sa fie destul de complexe din punct de vedere al incidentelor de natura fiscala.

Ideea de baza este ca aceste tranzactii trebuie sa reflecte pretul pietii, iar modul in care acest aspect este evidentiat este prin intermediul dosarului preturilor de transfer. Bineinteles ca este important si volumul acestor tranzactii.

Numai bine,
CONTABIUM, Contabil
Va multumesc mult!
MarianVasile a scris:

Buna ziua,

Personal nu stiu sa existe prevederi legale care sa interzica acest tip de tranzactii. Ceea ce trebuie retinut este ca aceste tranzactii reprezinta tranzactii intre persoanele afiliate potrivit art.7, alineatul 21 litera a din Codul fiscal care precizeaza ca:
o persoană fizică este afiliată cu altă persoană fizică, dacă acestea sunt soţ/soţie sau rude până la gradul al III-lea inclusiv. Între persoanele afiliate, preţul la care se transferă bunurile corporale sau necorporale ori se prestează servicii reprezintă preţ de transfer;

Acest text, coroborat cu prevederile art.11, alineatul 2 din Codul fiscal, precum si cu prevederile Ordinului 222/2008 privind continutul dosarului preturilor de transfer, face ca aceste tipuri de tranzactii sa fie destul de complexe din punct de vedere al incidentelor de natura fiscala.

Ideea de baza este ca aceste tranzactii trebuie sa reflecte pretul pietii, iar modul in care acest aspect este evidentiat este prin intermediul dosarului preturilor de transfer. Bineinteles ca este important si volumul acestor tranzactii.

Numai bine,

=D> cel mai frumos si documentat raspuns!