avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract prestari servicii

Este legala încheierea unui contract de prestari servicii intre soti, unul profesie liberala si celalalt PFA? La articolul 1851 din Codul Civil nu am gasit nicio informatie care sa ma lamureasca.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Herra_ , utilizator 09:33, 7 Martie 2013
Buna ziua,

Personal nu stiu sa existe prevederi legale care sa interzica acest tip de tranzactii. Ceea ce trebuie retinut este ca aceste tranzactii reprezinta tranzactii intre persoanele afiliate potrivit art.7, alineatul 21 litera a din Codul fiscal care precizeaza ca:
o persoană fizică este afiliată cu altă persoană fizică, dacă acestea sunt soţ/soţie sau rude până la gradul al III-lea inclusiv. Între persoanele afiliate, preţul la care se transferă bunurile corporale sau necorporale ori se prestează servicii reprezintă preţ de transfer;


Acest text, coroborat cu prevederile art.11, alineatul 2 din Codul fiscal, precum si cu prevederile Ordinului 222/2008 privind continutul dosarului preturilor de transfer, face ca aceste tipuri de tranzactii sa fie destul de complexe din punct de vedere al incidentelor de natura fiscala.

Ideea de baza este ca aceste tranzactii trebuie sa reflecte pretul pietii, iar modul in care acest aspect este evidentiat este prin intermediul dosarului preturilor de transfer. Bineinteles ca este important si volumul acestor tranzactii.

Numai bine,
Ultima modificare: Miercuri, 6 Martie 2013
CONTABIUM, Contabil
Va multumesc mult!
MarianVasile a scris:

Buna ziua,

Personal nu stiu sa existe prevederi legale care sa interzica acest tip de tranzactii. Ceea ce trebuie retinut este ca aceste tranzactii reprezinta tranzactii intre persoanele afiliate potrivit art.7, alineatul 21 litera a din Codul fiscal care precizeaza ca:
o persoană fizică este afiliată cu altă persoană fizică, dacă acestea sunt soţ/soţie sau rude până la gradul al III-lea inclusiv. Între persoanele afiliate, preţul la care se transferă bunurile corporale sau necorporale ori se prestează servicii reprezintă preţ de transfer;


Acest text, coroborat cu prevederile art.11, alineatul 2 din Codul fiscal, precum si cu prevederile Ordinului 222/2008 privind continutul dosarului preturilor de transfer, face ca aceste tipuri de tranzactii sa fie destul de complexe din punct de vedere al incidentelor de natura fiscala.

Ideea de baza este ca aceste tranzactii trebuie sa reflecte pretul pietii, iar modul in care acest aspect este evidentiat este prin intermediul dosarului preturilor de transfer. Bineinteles ca este important si volumul acestor tranzactii.

Numai bine,


=D> cel mai frumos si documentat raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare sub pretul pietei intre persoane juridice afiliate IVAN ALINA IVAN ALINA Bua ziua, acum cateva luni s-a facut vanzarea unui spatiu comercial, la valoarea din contabilitate( care s-a stabilit in urma evaluarii din 31.12.12) plus un ... (vezi toată discuția)
Firme cu aceiasi actionari PaulHaiducu PaulHaiducu Doua srl-uri cu aceiasi actionari, pot desfasura activitati de vanzare cumparare, sau alte contracte de prestari servicii (vezi toată discuția)
Plata facuta de srl a unei facturi emise de pfa anca_cristiana anca_cristiana Buna ziua! Am si eu o intrebare: sunt administrator si actionar la un SRL care este promovat in mediul online de un site realizat si intretinut de catre sotul ... (vezi toată discuția)