Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sotul poate intra in concediu de crestere a copilului?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sotul poate intra in concediu de crestere a copilului?

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire,sotul poate intra in concediu de crestere a copilului?
Pentru ca eu nu lucrez asa ca eu nu pot intra in pre/post natal.
Vreau sa va specific,ca sotul are o vechime de 2 ani la locul de munca!
Daca poate,de cand poate intra,ce acte ne trebuie si unde trebuie sa le depunem?
Va multumesc!
1. Daca dvs. nu puteti beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) atunci sotul poate beneficiade indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) incepand cu data nasterii copilului.

2. - Dar cel mai bine ar fi ca sotul dvs. sa solicite direct (fara a intra in CCC) stimulentul de insertie de 500 lei lunar, pana implineste copilul 2 ani.
- Adica va primi salariu pentru munca depusa la angajator si va mai primi, de la stat, inca 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

3. - Mergeti la Primarie si solicitati lista cu actele necesare pentru stimulentul de insertie.
- Tot la Primarie veti depune apoi actele necesare.
In conformitate cu prevederile Ord.111/2010, oricare din parintii firesti ai copilului poate solicita concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani sau stimulentul de insertie.
Dupa cazul expus de dumneavoastra , apreciez ca ar fi mai benefica, solicitarea stimulentului de insertie de catre sotul dumneavoastra, avand in vedere ca dumneavoastra nu aveti serviciu. Deci sotul dumneavoastra poate sa lucreze in continuare. sa realizeze venituri impozabile dar sa primeasca si stimulentul de insertie de 500 lei lunar, pana la implinirea virstei de 2 ani ai copilului.
Documente = Cererea DE ACORDARE A STIMULENTULUI DE INSERTIE , catre primaria de domiciliu,(formular tip)
= copia si originalull certificatului de nastere a copilului
=Copie si original acte de identitate parinti
=Adeverinta eliberata de angajator pentru dovedirea calitatii de angajat al tatalui;
= declaratia mamei ca nu realizeaza venituri si nu a beneficiat de concediu de maternitate:
SILVIA HORVATH, Contabil
1) Da,sotul dvs poate intra in CCC.
2) Actele
-Cerere tip;
-Certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita alocatia de stat - copie si original;
-Buletin (carte) de identitate pentru unul dintre parinti (cel care solicita sa fie titularul alocatiei) in original si copie;
-Dosar cu sina.
- Alte acte va spune cei de la AJPIS.

3) Parerea mea ar fi ca sotul sa mearga in continuare la munca si pe langa salariu i se va mai acorda un stimulenrt de insertie in valoare de 500 lei / lunar
Adica daca solicitam direct stimulentul de insetie,sotul primeste si salariul de la locul de munca+500 lei de la stat? daca e asa cum am inteles eu,sotul in tot acest timp trebuie sa lucreze?
A deci,sotul trebuie sa lucreze,dar ca sa stea acasa,trebuie sa intre in CCC,stiti cumva cat vom primi si pentru cat timp?
Corina271, utilizator